Gazdaság

Előbbre sorolnák a bolti dolgozókat az oltási menetrendben

Előbbre sorolnák a bolti dolgozókat az oltási menetrendben

2021. január 7., csütörtök
Előbbre sorolnák a bolti dolgozókat az oltási menetrendben

Fel kívánjuk hívni a Nemzeti Népegészségügyi Központ figyelmét, amely közzétette a koronavírus elleni hivatalos vakcinázási tervet a prioritásokkal, hogy vegyék fontolóra a kiskereskedelemben dolgozók besorolását, akik jelenleg a hét, meghatározott társadalmi csoportból a hatodikban kerülhetnek sorra az oltási programban. Úgy látjuk, hogy

a kereskedelmi dolgozók vírusfertőzésnek való napi kitettsége majdnem megközelíti az egészségügyi dolgozók veszélyeztetettségét,

ezért kérjük, hogy az önkéntes alapon kérhető oltást a tervezettnél hamarabb kaphassák meg a lakosságot kiszolgáló bolti alkalmazottak – hívta fel a Magyar Nemzet figyelmét Bubenkó Csaba.

A Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke hangsúlyozta: azért tartják indokoltnak a fokozott figyelmet a napi fogyasztási cikkek értékesítési láncában nélkülözhetetlen bolti dolgozók esetén, mert már a tavaszi veszélyhelyzet elrendelésekor is megtapasztalhatta az ország, hogy úgynevezett kritikus, azaz a társadalom jóléte szempontjából alapvető és veszélyhelyzetben külön védendő infrastruktúrájának részét képező kiskereskedelemben komoly biztonsági intézkedésekre volt szükség.

– Mindenki számára szokatlan volt például, hogy egy ideig a honvédség szakértőinek közreműködésével zajlott az áruházi értékesítés, ami a vásárlókat megerősítette, mert a kormány és az operatív törzs ezzel is biztosította, hogy a korlátozások miatt az országban sehol ne akadjon el a napi élelmiszer-ellátás – mondta az érdekképviselő.

Hangsúlyozta: tavasszal sikeres volt a járványkezelés az üzletekben is, és ősztől ugyan a fogyasztási helyszíneken is változott az általános védekezés módja, a második hullám döntései ismét bizonyítottak. Szavai szerint még a karácsony előtti szezon is példásan alakult a fogyasztásban, nem volt szükség drasztikus korlátozásokra, boltbezárásokra.

– Ezzel együtt megint

a boltok világában tapasztalja leginkább a lakosság, hogy a járvány miatt megváltoztak a mindennapok,

például a 20 órakor kezdődő kijárási korlátozáshoz igazodik a ma is érvényben lévő, 19 órai záróra. De a maszkviselés, az idősek idősávja, a távolságtartás, a higiéniai intézkedések vagy a szigorú ellenőrzések kötelezettsége mind alátámasztják, hogy az áruházak alapvetően potenciális járványügyi gócpontok – mutatott rá.

– A tavaly tavasz óta zökkenőmentesen alakuló bolti kiszolgálásban hatalmas szerepe volt az egyes áruházakban naponta akár több tízezer, de a legkisebb helyen is több tucatnyi vásárlóval közvetlen kapcsolatba kerülő munkavállalóknak.

A kereskedelmi alkalmazottak az elrendelt, vagy a munkáltató által külön bevezetett helyszíni óvintézkedések mellett is fokozott vírusfenyegetettségben állják a sarat kezdettől, mivel tudják, hogy kiemelt szerepet töltenek be a lakosság megszokott rendszerű alapellátásában.

Akárcsak az egészségügy, a rendvédelem vagy a szociális, gazdasági intézmények esetén, a fogyasztási piac működését is minden elérhető eszközzel biztosítani kell

– fogalmazott Bubenkó Csaba.

Ezért az érdekképviselet azt tartaná biztonságosabbnak, ha a kiskereskedelem kiszolgálói – akiket az oltási terv a kritikus infrastruktúrában dolgozók csoportjába sorol – a leginkább veszélyeztetett csoportok után a jelenleg tervezettnél hamarabb kerülhetnének sorra.

Például

a besorolás szerint negyedikként, egy időben azokkal a dolgozókkal, akik a rendvédelmi szerveknél állnak alkalmazásban, és a munkájuk szerint közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal

– idézte a KDFSZ elnöke a népegészségügyi központ közlését.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.