Magyarország kiemelten érdekelt a gazdasági, kereskedelmi és energetikai együttműködés fejlesztésében Azerbajdzsánnal, és különösen nagy reményeket fűzünk a gyógyszer- és egészségipari együttműködés bővítéséhez - hangsúlyozta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szombaton Bakuban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által az MTI-hez eljuttatott közleményben emlékeztetnek: a tárcavezető az
Orbán Viktor
miniszterelnök által vezetett delegáció tagjaként folytatott tárgyalást
Shahin Mustafayevvel
, Azerbajdzsán gazdasági és ipari miniszterével.
Varga Mihály
kiemelte: Azerbajdzsán a Dél-Kaukázus legdinamikusabban fejlődő gazdasága, a térség országai közül Magyarország legjelentősebb partnere. Hozzátette: 2013-tól kereskedelmi forgalmunk növekedési pályára állt, és a kedvezőtlen - elsősorban az olajár jelentős csökkenése okozta - világgazdasági környezet ellenére 2015-ben is sikerült megőrizni a kétoldalú kereskedelem szintjét. A tavalyi kivitelünk meghaladta a 65 millió dollárt, az Azerbajdzsánba irányuló export csaknem felét a magyar gyógyszeripari termékek adták - tájékoztatott a magyar tárcavezető az azeri partnerével folytatott megbeszélését követően. A tárgyaláson a felek egyetértettek abban, hogy a gyógyszer- és egészségiparban tovább kell bővíteni az együttműködést. Varga Mihály jelezte: a magyar vállalatok készek részt venni az azeri gyógyszergyártás fejlesztésében, valamint érdeklődnek vegyes vállalatok alapítása iránt is. Az áruforgalom növelése mellett a kölcsönös beruházásokra és az együttműködési ágazatok szélesítésére tett javaslatot a magyar miniszter, aki szerint nemcsak a turizmust, hanem az üzleti kapcsolatok fejlődését is segítheti a március végén újrainduló Budapest-Baku közvetlen légi járat.Varga Mihály a bakui látogatás alkalmával a két ország közötti aktív foglalkoztatási kapcsolatok megteremtésére és fejlesztésére irányuló szándéknyilatkozatot írt alá
Salim Muslumovval
, Azerbajdzsán munkaügyi és szociális miniszterével. A felek megerősítették, hogy kölcsönös tapasztalat- és tudáscserét folytatnak többek között a szakképzési modellekről, valamint a munkaerőpiac fejlesztését, a munkaerő minőségének javítását szolgáló programokról. Az innovatív magyar munkaerőpiaci intézkedések - melyek jelentős eredményeket hoztak az elmúlt években - hasznosak lehetnek a több lábon álló, erős gazdaság létrehozására törekvő azeri félnek - áll a tárca közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.