Gazdaság

Részletes felmérés készül a hazai ivóvízközmű-vagyonról

Részletes felmérés készül a hazai ivóvízközmű-vagyonról

2015. október 21., szerda
Részletes felmérés készül a hazai ivóvízközmű-vagyonról

Átfogó projekt indult az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda koordinálásában, amely részletesen felméri és jól kezelhető, hozzáférhető, a gazdasági és műszaki jellemzőket integráltan tartalmazó adatállományba rendezi a jelenleg működő és derogációs kötelezettséggel érintett hazai ivóvízközmű-vagyont.

Az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. szerdai tájékoztatása szerint a négymilliárd forintból megvalósuló fejlesztés célja, hogy az önkormányzatok, szolgáltatók tényeken alapuló iránymutatást és keretet kapjanak a fejlesztések tervezéséhez, illetve a kapcsolódó gazdaságossági, valamint a pénzügyi fenntarthatóságot megalapozó számításokhoz. Magyarországon évente mintegy 440 millió köbméter víz fogy el. Ez vezetékeken jut el a fogyasztókhoz, mivel a magyar lakosság 95 százaléka csatlakozott a közüzemi ivóvízhálózathoz; az ország ezzel élen jár a közép-európai térségben, Ausztriát is megelőzve. A közlemény szerint az alapvető kémiai paramétereket tekintve a víz az ország egész területén megfelelő. Az öt kiemelt paramétert - a bór, a fluorid, a nitrit, az arzén és az ammónium-ion mennyiségét - vizsgálva azonban a magyar és európai uniós előírások szerint már csak a lakosság 77 százaléka jut megfelelő minőségű vízhez. Több mint 2 millió fogyasztónál nem megfelelő az ivóvíz minősége a kiemelt paraméterek, valamint a vas és a mangán mennyiségét tekintve - ismertette az NFP. Országos szinten vizsgálva a megvalósult fejlesztések ellenére a meglévő víziközmű-infrastruktúra átlagos műszaki színvonala elavult, korszerűtlen - a közlemény szerint ezt hangsúlyozta Balla Krisztián, NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda szakmai vezetője a projekt szerdai budapesti nyitórendezvényén, hozzátéve, hogy a hatékony megoldás érdekében részletes, a rendszerek teljes állapotára kiterjedő felmérések szükségesek, amelyek alapján egyértelműen meghatározhatók a szükséges beavatkozások. A projekt keretében olyan átfogó szakértői anyagok készülnek, amelyek meghatározzák az érintett területek további középtávú beavatkozásait, fejlesztéseit és beruházásait. Az elkészült adatállományhoz minden érintett hozzáférhet víziközmű-rendszereik korszerűsítése során. Az adatok nem csak a műszaki lépések tervezését, de a gazdaságossági, fenntarthatósági számítások elvégzését is segítik - emelte ki a projekt vezetője a közlemény szerint.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.