Gazdaság

Tőzsdei nap az SZTE-n: „Nehéz jósolni, de különösen előre” + FOTÓK

Tőzsdei nap az SZTE-n: „Nehéz jósolni, de különösen előre” + FOTÓK

2013. október 10., csütörtök
Tőzsdei nap az SZTE-n: „Nehéz jósolni, de különösen előre” + FOTÓK
budapesti_ertektozsde10_gs

A magyar lakosság pénzügyi kultúráját hivatott javítani a Budapesti Értéktőzsde ingyenes roadshow-ja, mely csütörtökön Szegeden zárult.

„Tőzsde. Mindenkinek.” címmel rendezték meg csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) ingyenes szakmai napját az SZTE Gazdaságtudományi Karon. Változatos előadások, konzultációk, kerekasztal-beszélgetések és játékok keretében lehetett közelebb kerülni a tőzsdei befektetések világához, s a tőzsde iránt érdeklődő – jobbára egyetemi hallgatókból álló – közönség elismert szakértők segítségével nyert betekintést a tőkepiac működésébe, ismerhette meg az aktuális piaci tendenciákat.

A befektetési döntésektől jobban félünk, mint a foghúzástól

Katona Zsolt

, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója kiemelte, a BÉT a pénzügyi tudatosságot széles körben fejlesztendő tudatosan nagyvárosok (Budapest, Debrecen, Pécs, Győr, Szeged) egyetemein igyekszik megszólítani a pénzügyi, illetve tőkepiaci alapismeretekre fogékony fiatalságot. Tanulságos felmérések eredményeit is megosztotta a publikummal. Nemrégiben egy vizsgálat arra irányult például – tudtuk meg –, hogy a magyaroknak a foghúzás vagy a befektetési döntés meghozatala okoz-e nagyobb nehézséget. A válaszadók nagy része a befektetési döntéseket nevezte meg, aminek hátterében az áll, hogy az számukra ismeretlen területnek számít... Szintén sokatmondó, hogy a 2008 óta húzódó válság miatt az emberek mára sokkal jobban odafigyelnek megtakarításaikra, mint korábban: a megkérdezettek 80 százaléka fordít figyelmet a családi háztartás megtervezésére, míg 85 százalék fontosnak tartja, hogy legyen megtakarítása.

A földrengések és a tőzsde

Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora szerint a magyar lakosságra nagyon ráférnek a pénzügyi ismeretek. Egy sor problémánkat részben oda vezeti vissza, hogy nem elég fejlett a pénzügyi kultúránk. Úgy véli, Magyarország jelenlegi egyik legnagyobb gondja, a devizahitel(es)ek kérdése is összefügg a pénzügyi kultúrával, még akkor is, ha természetesen szolidaritást kell vállalni az érintettekkel. Bízik benne, a BÉT roadshow-jához hasonló kezdeményezések hozzájárulnak ahhoz, hogy felelősségteljesebbé váljanak a magyarok pénzügyi döntései. Érdekes párhuzamot vont ugyanakkor a földrengések és a tőzsde között. „Egy amerikai geofizikus mondta egyszer, hogy a földrengéseket nehéz megjósolni, de különösen előre. Valahogy így van ez a pénzügyi világ ezen érdekes és sajátos szegmensében, a tőzsdén is, ahol jobbára utólag tudnak elemzéseket nyújtani a szakértők” – tréfálkozott az akadémikus. Szeged városüzemeltetési és fejlesztési bizottságának alelnöke, Nagy Sándor a rektori megnyitóhoz kapcsolódva arról beszélt, hogy minden embernek pénzügyi döntések sorát kell meghoznia élete során. Ezeknél – akárcsak a befektetéseknél – fontos szempont kell legyen a kockázatok mérséklése.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.