Teljesen átalakítja a kormány az uniós pénzek elosztásának és pályáztatásának rendszerét. Az eddig főszerepet játszó, de a 8000 milliárd forintos kerettel csődöt mondott Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a jövőben háttérbe szorul, az irányítást decentralizálják, és az szaktárcákhoz helyezik. A koordinációt a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság végzi majd - írja az Index.
Az Index információi szerint a kormány eldöntötte, hogy 2014 és 2020 között Magyarország rendelkezésére álló uniós forrásokat az eddigiekhez képest teljesen más rendszerben próbálják majd elérhetővé tenni. Ez azzal jár, hogy ha meg nem is szüntetik, jövőre lényegében kiürítik, mellékszereplővé degradálják az idén kilencmilliárd forintból gazdálkodó, az uniós támogatások jelentős részének, 2007-2013 között nagyjából 8200 milliárd forintnak az elköltéséért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget.
Már egy decemberi kormányülésen elhatározták, hogy a következő uniós keretet kevesebb terület között osztják szét, a prioritás a gazdaságfejlesztés lesz. A pénzek kisebb része mehet humánerőforrás-fejlesztésre és az infrastruktúra javítására. Az intézményrendszer átalakításának az a célja, hogy az új költségvetési ciklusban erős központi koordináció mellett egy decentralizált döntéshozatali rend alakuljon ki. A döntés azt jelenti, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség fokozatosan mellékszereplővé minősül vissza, az operatív programok irányítása az ágazati szakpolitikáért felelős tárcákhoz kerül majd. Az érintett minisztereknek, Lázár János miniszterelnökségi államtitkár vezetésével január végéig kell kidolgozniuk, hogy pontosan hogyan nézzenek ki a programok lebonyolításának keretei. A kormánydöntés szerint az átalakításokat úgy kell levezényelni, hogy az idén záruló fejlesztési időszak kifutó programjaiban ne legyen zökkenő.
Most is zajlanak a tárgyalások az EU-val a következő pénzügyi időszakról, ami 2014-ben fog kezdődni. A kormány azon gondolkodik, hogy az irányító hatósági funkciók a következő évtől átkerülnek az ágazatokért felelős államtitkárságokhoz, és lesz egy központi koordináló intézményrendszer – mondta az Indexnek
Csepreghy Nándor
, az NFM kiemelt fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára. Szerinte ezzel a megoldással a rendszer azért lesz hatékonyabb, mert a szakpolitikai tudás erősebben meg fog jelenni a döntéshozatalban, mint a mostani rendszerben. Csepreghy szerint az intézményrendszer a mostani uniós költségvetési periódus végéig, tehát még ebben az évben nem fog átalakulni. A pályázatok befogadására ebben a ciklusban még év végéig van lehetőség, de a kifizetések 2015 végéig tartanak majd.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség jelenlegi formájában 2006 óta működik, akkor a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és a Nemzeti Fejlesztési Terv végrehajtását irányító szervezetek összeolvasztásával hozta létre a Gyurcsány-kormány. A lassúság miatt rengeteg kritika érte az NFÜ-t, sokak szerint kevés az esély arra, hogy a pénzeket sikerül maradéktalanul felhasználni. Csepreghy szerint viszont van erre esély, tavaly 1050 milliárd forintot hívtunk le, az idei terv 1500 milliárd, 2014-ben és 2015-ben pedig 1700-1700 milliárdot céloznak meg. A szakpolitikus azt mondta, az országban megvalósuló fejlesztések 90-95 százaléka EU-s pénzből történik, ezért nagyon fontos érdek, hogy minél több pénzt fel tudjunk használni - olvasható a hírportálon.
Forrás:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.