Gazdaság

A magyar kormány javítana a sertéságazat helyzetén

A magyar kormány javítana a sertéságazat helyzetén

2012. október 15., hétfő
A magyar kormány javítana a sertéságazat helyzetén

A magyar kormány javítani kíván a sertéságazat helyzetén, és megállítaná a hazai sertésállomány csökkenését - mondta Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hétfőn, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának ülésén.

A helyettes államtitkár ismertetése szerint évek óta fogy a magyarországi sertésállomány: míg 2000-ben 4,834 millió darab sertés (köztük 348 ezer anyakoca) volt az országban, és 2002-ben több mint 5 millió sertést tartottak Magyarországon, addig az idén július elsején már csak 2,913 millió sertést tenyésztettek az országban.

Feldman Zsolt

elmondta: a világban növekszik a húsfogyasztás, erre Magyarországnak is fel kell készülnie. Kifejtette: egyes becslések szerint a globális húsfogyasztás 2030-ig 40 százalékkal emelkedik, de alapvetően nem az OECD-országokra, hanem a Ázsiára és Dél-Amerika államaira jut majd a bővülés. Rámutatott: a sertéságazat nehéz helyzetben van Magyarországon, a magyar sertéshízlalás átlagos önköltsége a magas takarmányárak miatt jóval meghaladja a sertéshús felvásárlási árát. A kormány ezért már jövőre 2,6 milliárd forintot szán az ágazat helyzetét javító egyes intézkedésekre - fűzte hozzá.

Ángyán József

(Fidesz), volt vidékfejlesztési államtitkár bírálta a kormány agrárpolitikáját a sertéságazatban. Úgy vélte, a kormány ezen a területen is csak a tőkebefektető csoportokat támogatja valójában.

Farkas Sándor

(Fidesz) szerint az is súlyos gond, hogy a magyar mezőgazdaságban nem megoldott a foglalkoztatás. Például alig lehet találni helyi munkaerőt az állattenyésztő telepek működtetésére, a magyar fiatalok idegenkednek a hivatásszerű állattenyésztéstől.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.