Gazdaság

Jó évet zárt a magyar mezőgazdaság

Jó évet zárt a magyar mezőgazdaság

2012. január 17., kedd
Jó évet zárt a magyar mezőgazdaság

Összességében jó évet zárt tavaly a magyar mezőgazdaság, jók voltak a terméseredmények és pozitív lett a kivitel-behozatal egyenlege - közölte kedden a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a Baki Agrocentrum Hévízen tartott évnyitó agrárgazdasági napján.

Kardeván Endre

elmondta, hogy a múlt évben átlagosan 15 százalékkal nőttek a termelői terményárak - a legjelentősebben, 55 százalékkal az élő állatok és állati termékek ára -, egyedül a zöldségfélék termelői ára csökkent, a ráfordítások mértéke ugyancsak 15 százalékkal emelkedett. Tavaly, az év első 9 hónapjában 21,2 százalékkal 4,9 milliárd euróra nőtt a mezőgazdasági export. Az import ennél kisebb mértében nőtt, 3,1 milliárd euróra, így az egyenleg pozitív. A 2010-es adatokra is kitérve jelezte: akkor 198 ezer kedvezményezett kapott agrártámogatást, és összesen 591 milliárd forintot lehetett agrár- és vidékfejlesztésre fordítani. Ez utóbbiból 302 milliárd forintot tett ki a területalapú támogatás, ami 2013-ig folyamatosan növekszik. Egységes területalapú támogatás 4,8 millió hektár után vehető igénybe Magyarországon, erre 2011-ben 57 ezer forint jutott hektáronként. Idén várhatóan 62 ezer forintra növekszik ez az összeg, a tavaly kifizetett 280 milliárd forint után ebben az évben összesen 300 milliárdos kifizetés várható, aminek pontos összegét a forint árfolyama is befolyásolja - részletezte az államtitkár. Az egyéni gazdálkodók árbevételéhez képest 26 százalék, a társas gazdaságok esetében 19 százalék a támogatások aránya. Az alágazatok közül a húsmarha- és juhtartóknál a legmagasabb, 68 százalék a támogatásokból származó bevétel, míg a zöldségtermelők és a baromfitartók esetében 5 százalék alatti. Kardeván Endre hangsúlyozta: 2012-re a költségvetésben elkülönítették a nemzeti támogatást, és "egyetlen eurót sem szeretnék otthagyni" az uniónál. Felidézte, hogy 2010-ben még voltak problémák, a nemzeti támogatás hiánya miatt csak 2011-re lehetett kiegészíteni az uniós pénzeket, de most már csak arra kell figyelni, hogy a még lehívható támogatások mind megszerezhetők legyenek. A magyar GDP-ből 3-4 százalékkal részesedik a mezőgazdaság. Az agráriumnak továbbra is erős az exportteljesítménye, hosszú évek átlagában 1-2 milliárd forintos aktívummal zár, a külkereskedelem többletéből 38 százalékot tesz ki. A hétfőn bejelentett Darányi Ignác Terv kapcsán az államtitkár arról beszélt, hogy a vidéki térségekben tapasztalható kedvezőtlen folyamatok megfordítása, a vidéki élet értékeinek középpontba állítása, a foglalkoztatás növelése, a családi gazdaságok erősítése és a helyi piacok fejlesztése a fő cél. A terv elsősorban a kis- és közepes gazdaságokról szól, de a nagygazdaságok is szerepelnek benne, nélkülük ugyanis nem lehetne a magyar mezőgazdaságot fenntartani - jelentette ki.

Palkovics Péter

, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke közölte: csütörtökön elkezdőnek a területalapú támogatások idei kifizetései, és bár a számokról nem kívánt részleteket elárulni, azt elmondta, hogy "elég nagy arányú kifizetések várhatók a következő hónapokban". Kitért arra is, hogy az MVH az év első 3-4 hónapjában teljesíti a féléves kifizetési kötelezettségét, egyebek közt még várhatóan februárban megnyílik a 4,2 milliárd forintos agrárkárenyhítési alap. Beszélt arról is, hogy Magyarország az uniós mezőgazdasági támogatásokból a tagállamok között átlagosan részesült, és a 2014-2020 közötti időszakban is ez várható. "Összegszerűségében nem nyertünk, de nem is veszítettünk", ami fontos eredmény, hogy nominálértékben megőriztük az eddig elért szintet - közölte. A következő tervezési időszakról elmondta, hogy a támogatások odaítélésénél a zöld szempontok az eddiginél fontosabbak lesznek, de új szabályokra is számítani kell, például kötelező arányok és elemek lépnek életbe a fiatal gazdák támogatására. Az MVH idei pályázati lehetőségei között említette a gazdanet programot, amelyet most először hirdetnek meg, és 3,3 milliárd forintból informatikai fejlesztést tesz lehetővé kifejezetten kisgazdaságok számára. Ugyancsak újdonság a falufejlesztésre, a vidéki örökség védelmére, a fiatal erdők ápolására vonatkozó támogatási keret, de várhatóan az első negyedévben a fiatal gazdálkodóknak szánt pályázati pénzek is elérhetővé válnak - közölte Palkovics Péter.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.