Gazdaság

Októbertől árat emel a Magyar Cukor osztrák tulajdonosa

Októbertől árat emel a Magyar Cukor osztrák tulajdonosa

2011. szeptember 7., szerda
Októbertől árat emel a Magyar Cukor osztrák tulajdonosa

Októbertől várhatóan 20 százalékot meghaladó mértékben emeli a cukor árát az osztrák Agrana csoport - mondta az APA hírügynökségnek a társaság vezérigazgatója. Johann Marihart az interjúban azzal indokolta a döntést, hogy emelkedett a cukor világpiaci ára, és az Európai Unióban nincs egyensúlyban a kereslet és a kínálat.

Az Európai Unióban 2006-ban életbe lépett cukorpiaci reform évi 13,3 millió tonnában határozta meg az unió cukortermelését, miközben a fogyasztás 17,3 millió tonna - magyarázta Marihart. Az úgynevezett kvótacukor bevezetése óta viszont a korábbi kétszeresére, tonnánként 500 euróra emelkedett a cukor világpiaci ára, ami azt jelenti, hogy a cukornád Brazíliában most éppen annyiba kerül, mint a cukorrépa Ausztriában. Ez az Agrana vezérigazgatója szerint egyebek mellett arra vezethető vissza, hogy cukornádat használnak bioetanol előállítására. Marihart - aki egyben az európai cukorszövetség szóvivője - a kvótacukor ötszázezer-egymillió tonnával való felemelését sürgeti az Európai Bizottságnál az európai cukorpiaci feszültségek enyhítése céljából. Az unió cukorpiaci reformjának keretében 180 cukorgyárból 80-at bezártak, jó részét Kelet-Európában. Magyarországnak például évi 300 ezer tonna a fogyasztása, de csak 100 ezer tonna a termelése. Az Agrana - amely többségi tulajdonosa a Magyar Cukor Zrt.-nek - az egyetlen cukortermelő Ausztriában, piaci részesedése 90 százalék. Két gyára van Alsó-Ausztriában, ezek évente 400 ezer tonna cukrot állítanak elő. A Magyar Cukor Zrt. is jelenleg az egyetlen – Kaposváron - működő gyárral rendelkező cukoripari vállalat Magyarországon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.