Az Intel az Apple készülékeihez gyártana chipeket, hogy ezzel kiszorítsa a mobilpiacról az ott vezető szerepet betöltő Samsungot. Eközben az olyan kiscégek, mint a Qualcomm, jelentős előnyre tesznek szert azzal, hogy alacsony fogyasztású, mobilra optimalizált lapkákkal állnak elő. Hogyan alakul a hatalmi harc az óriás Intel és a kis újítók között? - írja a Világgazdaság Online.
Az Intel processzorai hajtják a világ PC-inek 80 százalékát, vagyis az asztali számítógépek piacán egyeduralkodó az amerikai vállalat, amely idén osztalékot emelt és remek negyedéves eredményjelentése lendületet adott a Wall Streetnek. De akad egy probléma: a vállalat eddig nem vetette meg a lábát a mobileszközök piacán. Az Intel zászlóshajóinak tekintett chipjei ellen sok szakértő a túl magas áramfogyasztást hozza fel, ami személyi számítógépeknél nem gond, a kis akkumulátor kapacitású mobil eszközöknél viszont igen. Ráadásul a chip piac „kistigrisei” olyan, elsősorban mobiltelefonokban használt chipekkel hódították meg a gyorsan fejlődő piacot, amelyek nem az Intel által a kezdetek óta használt, a PC-knél meghatározó x86-os architektúrával készülnek. A vállalat egyébként a jelek szerint egyelőre nem tervez újabb akvizíciót, hanem saját termékpalettáját igyekszik a táblák és okostelefonok világához igazítani. Április közepén bejelentette egy új, tábla-PC-khez alkalmas processzor gyártását, a közelmúltban pedig a Piper Jaffray elemzői megpendítették, hogy az Apple számára kínálna chipeket. A táblák piacát egyelőre kétségtelenül uraló Apple jelenleg a Samsungtól vásárolja az A4 és A5 típusú chipek jelentős részét. Egy a közelmúltban kötött megállapodás nyomán szintén az Apple beszállítója lett a tajvani TSMC és most a jelek szerint az Intel is szeretne részt kapni az óriásvállalat megbízásából. Eközben a riválisok – finoman szólva – nem tétlenkednek. A Texas Instruments (TI) április elején közölte, hogy 6,5 milliárd dollárért felvásárolná a National Semiconductort. Ha az amerikai versenyhatóság jóváhagyja az üzletet, akkor a TI a teljes félvezetőpiac harmadik legnagyobb szereplőjévé válhat az Intel és a Samsung mögött. A TI egyébként a bejelentéskor aktuális árfolyamhoz képest 78 százalékos prémiumot ígért a National Semiconductor papírjaira, az elemzők legnagyobb meglepetésére. A szakértők szerint vagy értékes szabadalom vagy további kérők álltak a vonzó ajánlat mögött. A TI a Motorola Xoom tábláját és az Apple iPodot is ellátja chipekkel. (Forrás:
)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.