A remények szerint a 2011-es magyar európai uniós elnökség kiemelt figyelmet szán a Szeged-Röszke-Horgos-Szabadka-Csikéria-Bácsalmás-Baja vasúti összeköttetés felélesztésére - mondta el a projektet támogató Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft. (DKMT) ügyvezetője csütörtökön Szegeden.
Csókási Eszter
a témában rendezett konferencián hangsúlyozta, azon dolgoznak, hogy a következő évben elkészülő tanulmánnyal bebizonyítsák, hogy a térségben szükséges ennek a vasútvonalnak az újjáélesztése, és ebben jelentős segítséget remélnek a jövő évi soros magyar EU elnökségtől. A vonal jelentősége több szempontból is fontos, hiszen a lakosság kapcsolatai erősödhetnek a térségben, ha könnyebbé válik az utazás, gazdaságilag viszont a szomszédos országok – Románia, Bulgária – uniós csatlakozását követően megjelent óriási közúti forgalmat lehetne a vasútra terelni – tette hozzá. A komplex megvalósíthatósági tanulmányra a DKMT és Vajdaság Autonóm Tartomány Kormánya együttműködésében pályázatot. A projekt összköltsége 388 ezer euró, amelyből az uniótól 330 ezer eurót nyertek. Mint elmondta, a cél, hogy az Európát átszelő vasúti hálózat részévé nyilvánítsák a folyosót. Így megkezdődhet a kialakítása, azaz bekerülhet a középtávú fejlesztések sorába, és a 2020-as évek elejére elindulhat a forgalom abban a 400 kilométeres sávban, amelyen most nincs nemzetközi vasúti közlekedés. A tanulmány részét képezi a pontos nyomvonal megtervezése és annak megállapítása is, hogy milyen sebességű forgalmat lehet majd azon lebonyolítani. A jelenlegi nyomvonal 120-140 kilométeres óránkénti sebességet tenne lehetővé, de a nemzetközi folyosók Európában általában 160 kilométeres sebességűek. A vonal a 1885-ben épült meg, amelyet az első világháború után levágtak az ország vasúthálózatáról. Míg Szeged és Szabadka között megmaradt a forgalom, addig Szabadka-Csikéria-Bácsalmás között teljesen megszűnt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.