Gazdaság

Mangalicahús-kivitel: a Hungary Meat nem kért származási igazolást

Mangalicahús-kivitel: a Hungary Meat nem kért származási igazolást

2009. szeptember 8., kedd
Mangalicahús-kivitel: a Hungary Meat nem kért származási igazolást

A Hungary Meat Kft. nem kért származási igazolást a Mangalicatenyésztők Országos Egyesületétől - közölte Tóth Péter, az egyesület elnöke az MTI megkeresésére.

A szakember elmondta: Magyarországon az őshonos állatok névhasználatára vonatkozó 93/2008-as FVM-rendelet értelmében a mangalica név használatára, és így az abból készült termékek forgalmazására, kivitelére is csak az jogosult, aki az egyesülettől származási igazolást szerez be. A Hungary Meat Kft. ilyen igazolást az egyesülettől eddig nem kért - szögezte le

Tóth Péter.

Korábban

Szakácsné Bajnóczi Katalin

, a Hungary Meat Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-vel közölte: magyar mangalicahúst szállított a kiskunfélegyházi kft. Japánba, a 300 kilogrammos szállítmányt csupán mintaként juttatták el a cég egyik távol-keleti partnerének. Az ügyvezető igazgató elmondta: az áruhoz csatoltak minden szükséges okmányt, arra azonban nem tudott pontos választ adni, hogy a szállítmány rendelkezett-e a szövetség igazolásával, ám hozzátette, ha nem, akkor ezt haladéktalanul pótolni fogják. A Hungary Meat szállítását a Pick Szeged Zrt-nél kifogásolják. A Pick Szeged Zrt.-hez az elmúlt hét végén érkezett jelzés arról, hogy egy japán nagykereskedő - feltehetően magyar forrásból - irreálisan alacsony áron kínál magyar mangalica húst.

Kovács László

, a Pick Szeged Zrt. elnök-vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: a cég azonnal megkereste a mangalica szövetséget, hiszen magyar mangalicaként csak a szövetség igazolásával hozható forgalomba termék. Kiderült, hogy a szegedi cégen kívül másnak nem adtak ki igazolást. Kovács László szerint az igazolások nélküli termék forgalomba hozatala, amellett, hogy komoly anyagi hátrányt okoz a cégnek, veszélyezteti a Pick és a magyar mangalica termékek kemény munkával kialakított hírnevét, a magyar húsexportot, valamint a hazai mangalicatenyésztést is. Ha a mangalica termékeket nem sikerül elhelyezni a japán piacon, a felvásárlási árak 30-40 százalékkal esnek, ami lehetetlen helyzetbe hozza a tenyésztőket, termelőket.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.