Gasztro

Márton-napi lakoma

Márton-napi lakoma

2009. november 11., szerda
Márton-napi lakoma
"Aki Márton-napon libát nem eszik, egész éven át éhezik" - tartja a népi mondás. Azonban ma is szívesen tartjuk magunkat e haspárti hiedelemhez, hiszen nemcsak a liba húsa és mája ínyenc finomság, de zsírja is nagyon ízletes. Ráadásul a klasszikus Márton-napi töltött libán és lúdnyaklevesen kívül számos egyéb ételt készíthetünk belőle, például ludaskását, sült libamájat, libatepertőt is. A libafogások gazdag repertoárjából ajánlunk ezen a héten ízelítőt, melyet a késő ősz ízeivel egészítünk ki. Ilyenkor már iható az újbor is, hiszen a hiedelem szerint Márton az újbor bírája. Így miközben végigesszük a Márton-napi menüsort, ne feledkezzünk meg az idei év legfiatalabb borairól sem! Kortyolgassunk és ízlelgessünk kedvünkre, hisz ez az utolsó lakoma a karácsonyi dőzsölések előtt. Márton napja után ugyanis kezdetét veszi a karácsony előtti 40 napos böjtidőszak.

Márton-napi étlap

Előétel: Sajtot sajttal, avagy birsalmasajt sajtfalatkákkal Leves: Fűszeres erőleves Főétel: Libapecsenye Köret: Almás vöröskáposzta Desszert: Körtefelfújt

Sajtot sajttal, avagy birsalmasajt sajtfalatkákkal

Hozzávalók: - 1 kg birsalma - 1 citrom - 10 dkg durvára vágott dióbél - 60 dkg cukor - 10 – 10 dkg edami, trappista és cheddar sajt
Elkészítés: Az almákat ledörzsöljük, megmossuk, de ne hámozzuk meg. Negyedekbe vágjuk, a csutkáját is benne hagyhatjuk. Annyi vizet öntünk rá, hogy éppen csak ellepje. Ha megpuhult, leszűrjük és átpasszírozzuk. A cukrot felöntjük 1 dl birsalmafőzőlével, szirupot főzünk belőle, majd belekeverjük a birspépet. Folyamatos kevergetéssel addig főzzük, amíg besűrűsödik. Citromlével ízesítjük, kivajazott formákba először durvára darabolt diót szórunk, majd beleöntjük a lekvárt. Ha megszilárdult, kiönthetjük. Kis cikkelyeket vágunk belőle és a felszeletelt sajtok tetejére halmozzuk. Egy nem mindennapi, édes, de mégis sós és a dió miatt pikáns ízű falatkákat készíthetünk így.

Fűszeres erőleves

Hozzávalók: - 5 dl húsleves vagy erős csontlé - 1 kis csomó zöldpetrezselyem - 1 kis csomó kapor - 1 kiskanál apróra vágott snidling - 1 zellerlevél - 1 tojássárgája - 1 dl tejszín - 1 zsemle - margarin
Elkészítés: A zöldpetrezselymet, a snidlinget, a kaprot apróra vágjuk és a levesestálba tesszük. A tojássárgáját jól felverjük tejszínnel. A zsírtalan forró húslevest lassan, habverővel állandóan keverve ráöntjük a tejszínes tojássárgájára, majd tűzre tesszük és átforrósítjuk, de nem forraljuk. A forró levest ismét habverővel keverve ráöntjük a tálban lévő zöldfűszerekre. A zsemlét kockákra vágva, kicsit sózva megpirítjuk a margarinon és a leveshez tálaljuk. Sajtforgáccsal díszítjük.

Libapecsenye

Hozzávalók: - 1 liba - 1 nagy gerezd fokhagyma - 1 fej vöröshagyma - köménymag - majoránna - só
Elkészítés: A liba zsíros bőrét kockára bevagdaljuk, tepsibe helyezzük, sóval, fokhagymával, vöröshagymával, kevés köménymaggal és majoránnával fűszerezzük. Kevés vizet öntünk alá. Közepes hőmérsékletű sütőben először pároljuk, majd a saját levével locsolgatva pirosra sütjük. Köretként héjában sült krumplit és párolt almás vöröskáposztát ajánlunk.

Almás vöröskáposzta

Hozzávalók: - 1 kg vöröskáposzta - 0.5 kg alma - 1 ek. cukor - 1 hagyma - 3 ek. olaj - só - köménymag
Elkészítés: A hagymát apróra vágjuk, forró olajban megfonnyasztjuk, hozzáadjuk az összevágott, besózott, majd kicsavart káposztát. Meglocsoljuk egy kanál ecettel vagy citromlével, ráhintjük a héjastul megreszelt almát, s fedő alatt puhára pároljuk. Hozzáadunk egy késhegynyi köménymagot, és ha szükséges, kevés vizet öntünk alája. Tálalás előtt 1-2 kanál tejfölt is adhatunk hozzá.

Körtefelfújt

Hozzávalók: - 40 dkg túró - 10 dkg cukor - 3 tojás - 1 citrom héja és fél citrom leve - 4 evőkanál liszt - 1 csapott evőkanál sütőpor - 4-5 db körte - vaj a tűzálló tál kikenéséhez - mandulaforgács a díszítéshez
Elkészítés: A cukorból 2 evőkanállal félreteszünk, a többit összekeverjük a tojás sárgákkal, a citromhéjjal és a túróval. A liszthez hozzáadjuk a sütőport, elkeverjük, majd a túróhoz adjuk. A tojásfehérjéből kemény habot verünk. A körtéket meghámozzuk, 8 gerezdre vágjuk és ezeket vékony szeletekre. Összekeverjük a citromlével és 2 kanál cukorral. A tojáshabot meg a körtét is a túróhoz adjuk, és egy kivajazott tűzálló edénybe tesszük, és mandulaforgáccsal megszórjuk. Előmelegített sütőben közepes erősségű tűzön, kb. 50-60 percig sütjük.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.