Egyház

Erdő Péter: Az utolsó vacsora a végsőkig elmenő szeretet jele

Erdő Péter: Az utolsó vacsora a végsőkig elmenő szeretet jele

A nagycsütörtöki szentmisén az esztergomi bazilikában Erdő Péter a szeretet és az önátadás mélységéről beszélt, amely Jézus cselekedeteiben válik valósággá.

Tegnap, 9:41
Erdő Péter: Az utolsó vacsora a végsőkig elmenő szeretet jele

Nagycsütörtök este, az esztergomi bazilikában Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek mutatta be az ünnepi szentmisét, amely Jézus utolsó vacsorájára emlékezik. A szertartáson a keresztény egyház három titkot ünnepel: az Oltáriszentség (eucharisztia) alapítását, az egyházi rend szentségét, valamint a testvéri szeretet parancsát.

 

A bíboros homíliájában hangsúlyozta: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk, amikor megmosta tanítványai lábát. Ez a cselekedet nemcsak alázatot, hanem mély, önfeláldozó szeretetet fejez ki – olyan szeretetet, amelyre minden keresztény hivatott.

A szentmisén – amelyben szentségi erővel jelenik meg az utolsó vacsora emléke – Jézus áldozatának időtlen jellege került középpontba. Erdő Péter emlékeztetett: Jézus még a kereszthalála előtt adta tanítványainak a kenyeret és a bort, mint saját testét és vérét.

Ezzel egy isteni dimenzió nyílik meg a hívők előtt, ahol múlt, jelen és jövő eggyé válik – az örök megváltás rendjében.

A mise során Erdő Péter megmosta 12 hívő lábát, ezzel is elevenné téve az evangéliumi jelenetet, amelyben Jézus szolgává lett, hogy tanítást adjon a szeretet gyakorlati példájáról.

A szertartás végén az Oltáriszentséget a téli kápolnába vitték, ahol a bíboros kíséretével csendes imádságban hódolt Krisztus jelenléte előtt.

A mise végén az oltárt minden díszétől megfosztották, emlékeztetve arra a pillanatra, amikor Jézust megfosztották ruháitól a szenvedése kezdetén. A hívek elbocsátás nélkül, csendben távoztak, ezzel is kifejezve az este bensőséges, elmélkedésre hívó szentségi jellegét.

A nagycsütörtök esti liturgia tehát nem pusztán egy történelmi esemény felidézése, hanem szentségi jelenvalóság: a megváltás misztériumának érzékelhető formában való újraélése.

A keresztény hit szerint az eucharisztia és a szeretet szolgálata az a két oszlop, amelyre Jézus közössége, az Egyház épül.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.