Egyház

Nagycsütörtök: Az utolsó vacsorára emlékezik az egyház + MISEREND

Nagycsütörtök: Az utolsó vacsorára emlékezik az egyház + MISEREND

2013. március 28., csütörtök
Nagycsütörtök: Az utolsó vacsorára emlékezik az egyház + MISEREND

Nagycsütörtök estével megkezdődik a nagyböjti időszak végét jelentő szent három nap a Katolikus Egyházban. Ekkor emlékezünk Jézus szenvedésének kezdetére: az utolsó vacsorára - írja a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia honlapja.

Nagycsütörtök délelőtt a megyés főpásztorok együtt celebrálják az olajszentelési misét egyházmegyéjük papjaival. Ezen a szertartáson a püspökök megszentelik a keresztelendők és a betegek olaját, valamint a bérmálás szentségének kiszolgáltatásakor használt krizmát.

Krisztus

az utolsó vacsorán alapította meg az Oltáriszentséget, valamint az egyházi rendet, ezért az olajszentelési mise keretében a papok közösen újítják meg szentelésükkor tett ígéreteiket.

A szegedi Székesegyház nagyheti és húsvéti miserendje

Nagycsütörtök: 10.00 Olajszentelési püspöki szentmise az egyházmegye papságának részvételével (a krizma, a keresztelendők és a betegek olajának megáldása illetve a papi ígéretek megújítása). 18.00 Az utolsó vacsora emlékmiséje. 22.00 óráig virrasztás a Mária-kápolnában. Nagypéntek: Egész nap gyónási lehetőség a Dómban. 9.00 Énekes zsolozsma. 16.00 Keresztút a szeminárium növendékeinek vezetésével. 17.00 Nagypénteki szertartás, passió. 20.00 óráig virrasztás a Szentsírnál. Nagyszombat: 9.00 Énekes zsolozsma. 20.00 Húsvéti vigíliai szertartás (Húsvéti Gyertya meggyújtása, igeliturgia, a keresztségi fogadalmak megújítása, az Eukarisztia liturgiája), majd körmenet a Dóm téren. Húsvétvasárnap: Szentmisék: 8.30, 10.00, 11.30 és 18.00 órakor. 10.00 Ünnepi püspöki szentmise. Húsvéthétfő: Szentmisék 10.00 és 18.00 órakor.

Jézus az utolsó vacsorán önmagát adja tanítványainak, rajtuk keresztül pedig minden keresztény hívőnek. Ezzel újítja meg a Kivonulás könyvében szereplő húsvéti lakomát, amelyet a zsidók az Egyiptomból való szabadulásra emlékezve ünnepelnek. A húsvéti lakoma áldozati báránya Krisztus előképe: saját testét adja értünk, vére pedig megszabadít a bűntől, az örök haláltól. Testével és vérével új életet ajándékoz. Nagycsütörtök este a szentmise elején Krisztust dicsőítik a hívek. Az orgona, a templomok csengői és harangjai ekkor szólnak utoljára: legközelebb a nagyszombati szertartáson hangzanak fel. A néphagyomány úgy tartja, a harangok Rómába mennek, hogy ott gyászolják Krisztust. A nagycsütörtöki szentmise különösen is megindító része a Krisztus tettére való emlékezés: az utolsó vacsorán, szeretetének jeléül megmosta tizenkét tanítványának lábát. A miséző pap sok helyen követi Jézusnak ezt a tettét. Az utolsó vacsorára emlékező nagycsütörtöki szentmise végén Krisztus ruháitól való megfosztásának jelképét, az oltárfosztást végzi el a pap: ekkor minden díszt eltávolítanak az oltárról, az Oltáriszentséget pedig a pap egy külön erre a célra kialakított kápolnába viszi. A mise végén a hívek csendben, elbocsátás nélkül távoznak a templomból, kezdetét veszi Krisztus szenvedése. Ettől kezdve húsvétig az Egyház nem mutat be szentmisét. A Szegedi Evangélikus Gyülekezetben este 18 órától végez nagycsütörtöki szolgálatot "A hálaadás estje" ("Áldást mondott és hálát adott" Mt 26,26. és Lk 22,17.) címmel

Ribár János

ny. esperes, a szegedi református egyházközségek is istentisztelettel, úrvacsorai közösséggel emlékeznek az utolsó vacsorára.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.