Egyház

25 éve szentelték püspökké Gyulay Endrét + FOTÓK

25 éve szentelték püspökké Gyulay Endrét + FOTÓK

2012. június 9., szombat
25 éve szentelték püspökké Gyulay Endrét + FOTÓK

Gyulay Endre nyugalmazott szeged-csanádi püspök szombaton a 10 órás szentmisében ünnepelte püspökké szentelésének 25. évfordulóját a Szegedi Székesegyházban.

„Elég neked az én kegyelmem, mert az erő gyöngeségedben lesz teljessé” – Pál apostol második korintusiakhoz írt levelének szavai álltak

Gyulay Endre

nyugalmazott megyés püspök emléklapján. „Amit láttam, éreztem, amit a lelkiismeretem mondott, megtettem” – nyilatkozta lapunknak a püspök atya, aki az egyházmegye életét mind szociálisan, mind hitben igyekezett előrevinni. A kádári időkben megtartani kellett a hitet és a hitoktatást, a román átállással menekültek sokaságáról kellett gondoskodni, szinte az egész román határ az egyházmegyéhez tartozott – emlékezett vissza Gyulay Endre. „Amit tudtunk, megszereztünk. A karitászt egész Európában bejártam segítségért” – így a püspök atya. Az új átállásnak Magyarországon is felvirágzó jellege volt, majd a politikai hullámzásokon kellett az embereket átsegíteni. Fel kellett eleveníteni, életben kellett tartani a sokszor rejtett hitet, megszervezni a médiát, a karitászt, majd elindítani iskolákat, szociális otthonokat a következő szakaszban.

„Itt vagyunk a szolgálatra”

A kinevezése utáni évben, 1988-ban a Magyar Hírlap közölte Gyulay Endre Megértően és türelmesen című cikkét, melyben úgy fogalmazott, Szent Sebestyénhez hasonlóan az egyházat is halálra ítélték az elmúlt negyven évben, de továbbra is készek a szolgálatra, mert a magyar társadalom igen mélyen áll erkölcsileg. Az atya úgy vélte, munkájukkal tehetnének a lelki problémák ellen, kevesebb öngyilkos, drogfüggő lenne. Emellett felsorakoztatta, mire van szükségük: az erős rend visszaállítására, iskolák visszaadására. Mint elmondta, természetesen nem kapott nagy dicséretet az írásért, de úgy érezte, meg kell tennie. A püspöki kar megbízta, hogy szervezze meg a magyar egyház szociális körlevelét a szentatyák nyilatkozatai alapján. „Úgy érzem, ez igen komoly munka volt, amihez nagyon jó munkatársakat sikerült szerezni” – mondta Gyulay Endre. A Parlamenttől minisztériumokon keresztül olvasták, sok hívőhöz eljutottak a körlevelek. Ebben volt visszatekintés a múlt hibáira, valamint erkölcsi, gazdasági, szociális, oktatási, kulturális elvi kérdések bemutatása pápák körlevelei alapján, nem pártpolitikai szemszögből.

Pásztorként

A püspök atya örömmel emlékszik vissza a harmadik egyházmegyei zsinat megszervezésére is, melyen sokat formált, hogy külön minden espereskerületbe kimentek beszélgetésre. Ez is hozzájárult, hogy megítélése szerint országosan az egyik legjobb zsinat volt, amely a mai napig iránymutató bizonyos lelkipásztori kérdésekhez. Püspökként a lelkipásztorkodást, az emberekkel való kapcsolattartást kiemelkedően fontosnak érezte, ezt kérte a papoktól is. „Ha itthon tartózkodtam, minden héten kétszer ott voltam a gyóntatószékben, a dómban is miséztem időnként, nemcsak a nagy ünnepeken. Bérmálásokon mindig találkoztam legalább az egyházközségi képviselőtestület tagjaival, minden alkalommal beszéltem a karitászról, melynek az egyházmegye kétharmadában máig működik szervezete” – összegzett Gyulay Endre. Püspöki szolgálatának vezérigéje Jézus szavai voltak: „Ne féljetek!” – „Jézus nagyon sokszor mondja ezt a Szentírásban, és úgy éreztem, 1987-ben még nagyon aktuális volt” – magyarázta Gyulay Endre. Rögtön utána a szövegben következik a mondat megokolása is: „Feltámadott!” – Jézusra kell és lehet építeni – zárta gondolatait a püspök atya.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.