Egyház

A Közéleti Kávéházban is bemutatkozott a Karitász

A Közéleti Kávéházban is bemutatkozott a Karitász

2009. szeptember 12., szombat
A Közéleti Kávéházban is bemutatkozott a Karitász
A Közéleti Kávéház sorozatában szeptember 8-án a Szeged-Csanádi Egyházmegyei Karitász mutatkozott be, az alkalmat Bartucz Katalin, az egyházmegye médiareferense vezette. Segítenek még az emberek egymásnak? hangzott a beszélgetés központi kérdése. A Karitász csoportok képviselői, és a különböző feladatkörök önkéntesei beszéltek szolgálatukról, motivációjukról, kudarcaikról és örömeikről. A Millenniumi Kávéház klubterme hamar megtelt érdeklődőkkel. A Karitászról már igen sokan hallottunk, és találkozhattunk munkájukkal több plébániánál, ruhaosztás, ruhagyűjtés kapcsán, esetleg a Karitász Karácsonyi Vásárán. Viszont hogy hogyan is működik ez a szervezet, abba már kevesebben látnak bele. Először a Karitász nemzetközi és országos felépítését magyarázta el Megyeri Márta, a Szeged-Csanádi Egyházmegyei Karitász-igazgatója. Majd egyházmegyei szinten körvonalazódott a felépítés: plébániákon önkéntesekkel működő Karitász csoportok, akiknek tevékenységét a szegedi központ koordinálja, segíti.
A Karitász mint a katolikus egyház hivatalos segélyszervezete tevékenységével az egyház tanításával összhangban gondoskodik a társadalomban hátrányos vagy krízishelyzetbe került személyekről. A Szeged-Csanádi Egyházmegye Magyarországon hozzávetőleg Csongrád és Békés megye területét fedi le, az egyházmegyében 1991-től alakultak meg plébániai Karitász-csoportok, és ezek koordinálására a Karitász Központ Szegeden. A csoportok tagjai önkéntes munkájukkal a helyi – szociális, karitatív – szükségletekre helyi szinten keresnek választ. Jelenleg 43 plébánián működik karitász csoport, körülbelül 450 önkéntessel.
A kerekasztalnál színes képekkel kísérve mutatkozott be a plébániai Karitász-csoportok képviselője, a beteglátogató csoportok egy-egy képviselője, és az alkotóház és teajárat önkéntesei. Meséltek arról, hogy csoportjuk mióta, hol és miként működik. Majd a beszélgetés második felében személyes megosztások következtek, amikor az önkéntesek meghatározó élményeiket osztották meg a résztvevőkkel, és beszéltek arról is, miként kezdték tevékenységük, és mi motiválja, segíti őket, hogy kitartsanak szolgálatukban.

De anélkül a csepp nélkül…

A beszélgetés folyamán kiderült, hogy az önkéntesek belül mozgolódó igényükre találtak választ a Karitász felhívásában, megszólításában. Számukra természetes, hogy amennyire erejük, idejük engedi, tegyék a jót szeretettel, teljes szívvel. Többjüket a hála vezeti, hogy legalább egy kicsit törlesszenek mindazokból az ajándékokból, amiket nekik az élet, a Gondviselés adott. A különféle segítési területek között van olyan, amikre mindenkit szeretettel várnak, és többnyire könnyen teljesíthető, közvetett segítési módok. Ilyen például az alkotóházon való részvétel: az ott készült kézműves alkotások a Karitász Karácsonyi Vásárán kelnek el, és a bevétele főként tüzelőtámogatás formájában osztják ki 1994 óta minden évben a rászorulóknak. Valamint könnyebb bekapcsolódni még a ruhaosztások és gyűjtések segítésébe, csomagok szállításába, kézbesítésébe. Több lelki erő és tartás kell a rászorulókkal való személyes találkozáshoz. A Gyermekklinika és a Krónikus Belgyógyászati Osztály betegeinek látogatói arról beszéltek, miként élik meg a mélyebb lelki beszélgetéseket. Hasonlóképpen a Karitász Teajárat tagjai is meghallgatással, odafigyeléssel tudnak segíteni a hajléktalanoknak. Ami sokszor nagyobb segítség is, mint a tea és zsíros kenyér, amit visznek. A személyes segítést felvállaló önkéntesek személyiségükkel dolgoznak, számukra különösen fontos az előzetes felkészítés, képzés, majd pedig rendszeres visszatekintő, feldolgozó, megerősítő alkalmak. A Karitász ezekre különösen hangsúlyt fektet. Könnyen felmerülhet a kérdés, hogy mit használhat a Karitász által nyújtott szeretetszolgálat, a mai körülmények között. Mint ahogy az önkéntesek megosztották, a jézusi példa, erős hitük és reményük vezeti őket, amiben a csoportok tagjai egymást is megerősítik. Valamint,ahogy Kalkuttai Szent Teréz mondta: "Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak csepp a tengerben, anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb lenne a tenger."

Bánvölgyi Helga

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.