Egyház

A megmaradásunk ünnepe a Mátyás téren

A megmaradásunk ünnepe a Mátyás téren

2008. augusztus 3., vasárnap
A megmaradásunk ünnepe a Mátyás téren

Az alsóvárosi búcsújárás az egyetlen szegedi vallási ünnep

Fotók: Gémes Sándor

Több ezren látogattak el augusztus első hétvégéjén a Mátyás térre, ahol Dél-Alföld legrégebbi vallási ünnepét, a szeged-alsóvárosi Havas Boldogasszony Országos Nagybúcsút rendezték meg. A ferencesekhez és a Havas Boldogasszony kegytemplomhoz kötődő augusztusi búcsú Szeged legősibb vallási ünnepe.

Az alsóvárosi templom építését 1503-ban fejezték be. A Dömötör-torony után ez városunk legrégebbi építménye. Nevét a római Santa Maria Maggiore bazilika példájára Havas Boldogasszony tiszteletére szentelték.

Bálint Sándor

, a kiváló néprajztudós szerint nem kevesebbet köszönhetünk neki, mint fennmaradásunkat. A török uralom idején ugyanis csak

Szent Ferenc

alázatos és szegény fiait tűrték meg turbános elöljáróink mint vallási vezetőket. Így a szegedi kolostor Dél-Magyarország hatalmas missziós területének a középpontja lett. A török kiűzése után Szeged lakossága ötvennél is több délvidéki falut népesített be. A búcsújárás kultusza - ami a keresztény világban a vezeklés és az elégtétel alkalma - ezután új jelentőséget is kap: a hazatérését. A Havas Boldogasszony tiszteletére tartott ünnep alkalmat ad a kivándorolt szegedieknek egy napra megtérni a közös múltba, meglátogatni családjukat, halottaikat, és együtt imádkozni a főoltár kegyképe, a Napba öltözött Asszony előtt. Az alsóvárosi búcsújárásnak döntő szerepe van abban, hogy a Délvidék magyarsága megmaradt magyarnak és katolikusnak.

Útra kelni s megérkezni

A SZEGEDma.hu is kilátogatott az alsóvárosi templomba, ahol

Varga Kamill

ferences szerzetest kérdezte a búcsú jelentőségéről.

„A templom titulusa a Havas Boldogasszony, a hasonló nevű római bazilika mintájára keresztelték el - meséli a testvér a ferences templom keresztelésének történetét. A hagyomány szerint augusztus 5-én kérte Mária a templom fölépítését, ekkor pedig épp havazott, ami igen nagy ritkáság ebben az időben. Itt Szegeden ez a Mária-ünnep honosodott, meg de mivel augusztus 5-e általában hétköznapra esik, ezért augusztus első szombatján és vasárnapján tartjuk a búcsút már évszázadok óta."

Kamill testvér szerint a zarándoklás a szentmise hallgatása és a böjtölés mellett az egyik legfontosabb imádságos forma. Ilyenkor az ember egy kicsit elhagyja saját környezetét, a hétköznapokat, és útra kel. Ez fizikailag is igaz, de még inkább lelkileg. Útra kel, hogy aztán Isten segedelmével visszataláljon önmagához.

Két nap áhítat

A búcsú szombaton 15 órakor szentmisével kezdődött, majd délután öt órakor

Kiss-Rigó László

megyés püspök celebrált misét, és megbérmálta a fiatalokat. Az esti zsolozsmát követően

Kocsis Péter Fülöp

görögkatolikus püspök mutatott be szentmisét, amit este fáklyás körmenet követett és szentségimádás a templomkertben. Éjfélkor a halottakért imádkoztak a jelenlévők. Vasárnap a reggeli zsolozsma után hétkor lehetett misét hallgatni, kilenckor következett a nagymise körmenettel, délben pedig a betegekért, haldoklókért imádkoztak a templomban. Délután ötkor és hétkor is tartottak szentmisét. A búcsú ideje alatt folyamatos gyóntatás is folyt. Az Alsóvárosi Kultúrház udvarán játszóház várta a gyerekeket, a ferences templom előtt pedig kegytárgyakat árultak. Ha ellátogatunk az alsóvárosi búcsúba, és ahogy a vallásos lelkület megérint bennünket, óhatatlanul is felmerülhet fejünkben a kérdés: vajon méltó helyén kezeli a város apraja s nagyja Szeged legrégebbi, s talán egyetlen még élő vallási ünnepét? Ezt a kételyt már Bálint Sándor is megfogalmazta évtizedekkel ezelőtt: „Pedig vajon hol van inkább szükség a búcsújárás szent elragadtatására, ünnepi táplálékára, mint a nagyváros pesszimizmussal, nyárspolgári józansággal, nyomorúsággal és reménytelenséggel, örök hétköznappal sújtott falanszterében? És: mikor kell inkább a múlt igaz értékeit a szívekbe ültetni, mint korunk ijesztő talajtalanságában, a pillanat bálványozásában?"

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.