Egyetem

Szegedi kutatók innovációja a szoftvervilágban

Szegedi kutatók innovációja a szoftvervilágban

Határokon átívelő konzorcium tagjaként vesz részt a projektben az SZTE.

Böjthe Sándor
3 órája
Szegedi kutatók innovációja a szoftvervilágban

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és a FrontEndART Kft. kutatói egy nemzetközi projekt keretében olyan megoldást fejlesztettek ki, amely mesterséges intelligencia és gépi tanulási algoritmusok segítségével optimalizálja a szoftverhibák kijavításának folyamatát.

A fejlesztés az Optimal Management of Demand (OMD – a kereslet optimális kezelése) nevű program részeként valósult meg, amelyben hat ország vállalkozásai és intézményei vettek részt.

Mesterséges intelligencia a szoftverhibák ellen

Az OMD projekt célja egy olyan intelligens rendszer létrehozása volt, amely több iparágban – például az egészségügyben, az igazságszolgáltatásban, az e-kereskedelemben és a szoftverfejlesztésben – képes az ügyintézők és fejlesztők számára megfelelő feladatok automatikus kiosztására. Az SZTE és a FrontEndART Kft. ezen belül a szoftverfejlesztési és karbantartási területre összpontosított, és egy olyan eszközt fejlesztett ki, amely képes a szoftverforráskód hibáinak azonosítására és a javítási feladatok hatékony szétosztására.

A FrontEndART Kft. forráskód-minőségirányítási rendszere folyamatosan nyomon követi a szoftver „evolúcióját”, és segít azonosítani a problémás kódrészleteket. Az új megoldás egyik legnagyobb előnye, hogy az egyes hibákhoz a legalkalmasabb fejlesztőt képes automatikusan kiválasztani, amely jelentősen csökkentheti a javítási időt és költségeket.

Hogyan működik az új rendszer?

A fejlesztés alapja egy mesterséges intelligencián és gépi tanuláson alapuló modell, amely a fejlesztők munkáját, a statikus kódanalízist és a korábbi javítási tevékenységeket elemzi. Az adatokat két fő forrásból nyeri ki:

Statikus kódanalízis és fejlesztői tevékenységek naplózása – a rendszer figyeli a kódban történt változásokat, és azonosítja a hibás részeket. Fejlesztők adatalapú profilépítése – az algoritmus elemzi a programozók eddigi munkáit, hogy megtalálja, ki a legalkalmasabb egy adott probléma megoldására.

Ez a módszer hatékonyabbá teszi a szoftverkarbantartást, csökkenti az emberi erőforrások pazarlását, és gyorsabb hibaelhárítást eredményez.

Tudományos kutatás és gazdasági támogatás

A Szegedi Tudományegyetem kutatói aktívan részt vettek a rendszer teljesítménymutatóinak mérésében és az új komponensek kiértékelésében. A projekt eredményeit egy tudományos publikációban is bemutatták, amely részletezi a nyelvi modellek és más adatelemzési módszerek alkalmazását a szoftverfejlesztés területén.

A fejlesztés megvalósításához a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) mintegy 68 millió forintos támogatást biztosított.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.