Egyetem

Egyedülálló orvosetikai képzés az SZTE-n

Egyedülálló orvosetikai képzés az SZTE-n

A képzési mód több szempontból is páratlan hazánkban.

Böjthe Sándor
4 órája
Egyedülálló orvosetikai képzés az SZTE-n

A Szegedi Tudományegyetem hallgatói Magyarországon egyedülálló orvosetikai képzésben részesülnek, amely kiemelten foglalkozik a szervátültetés etikai kérdéseivel. 

Dr. Tari Gergely, az SZTE orvosi etika oktatója szerint a megfelelő tájékoztatás és hatékony kommunikáció javíthatná a szervadományozás helyzetét, hiszen hazánkban jóval kevesebb a beültethető szerv, mint amennyire szükség lenne.

A szegedi képzés különlegessége, hogy az elméleti oktatás gyakorlati tapasztalatokkal egészül ki. Az orvostanhallgatók negyedéves korukban háromhetes klinikai gyakorlatokon vesznek részt, majd az ott szerzett tapasztalataikat közösen elemzik.

Magyarországon a szervadományozásnál a feltételezett beleegyezés elve érvényesül, vagyis ha valaki életében nem tiltakozik, halála után szervei felhasználhatók. Erről azonban kevesen tudnak, pedig az élődonoros szervfelajánlás nemcsak életmentő, hanem jelentős pszichológiai többletet is ad az adományozónak.

Az SZTE nemcsak az orvostanhallgatók, hanem a nagyközönség számára is szervez tájékoztató programokat, például a Kutatók Éjszakáján vagy podcast-sorozatok formájában. Egyetemük egy olyan konferencia előkészítésén is dolgozik, amely a szervátültetés etikai dilemmáit vizsgálja.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.