Egyetem

Az egyetemi modellváltással a hallgatók is elégedettek

Az egyetemi modellváltással a hallgatók is elégedettek

2024. november 9., szombat
Az egyetemi modellváltással a hallgatók is elégedettek

A Nézőpont Intézet hallgatók körében végzett kutatása szerint a modellváltó egyetemek hallgatóinak nagy többsége elégedett egyetemi körülményeivel, miközben javuló tendenciákat is érzékel. Az Intézet 1000 fős országos reprezentatív kutatása szerint pedig politikai oldalakon átívelően utasítja el a magyarok jelentős többsége (közel 70 százalék), hogy az Európai Bizottság kizárta a modellváltó egyetemek hallgatóit az Erasmus-programból. Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a kutatás-bemutatón kiemelte, a magyar modell a brüsszeli ellenszélben is sikeres, a modellváltó egyetemek a nemzetközi rangsorokban folyamatosan javítják helyezéseiket.

Fotó: Nézőpont Intézet

 

2016 óta 21 hazai egyetem döntött a modellváltás mellett. Az átalakulások óta eltelt időben elért eredmények ezen felsőoktatási intézményeket igazolta, ahogy a Nézőpont Intézet vonatkozó kutatása szerint is sikertörténet a modellváltás. 

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője a tanulmány bemutatásakor kiemelte, 

ez az első olyan kutatás, melyben a hallgatókat is megkérdezték arról, mit gondolnak a modellváltó egyetemekről.

A Nézőpont Intézet 2024 tavaszán és őszén a modellváltó egyetemek hallgatói (mintegy 8000 válaszadó) és az összes választópolgár (1000 válaszadó) körében is vizsgálta a modellváltással kapcsolatos kérdéseket. A kutatás nemcsak a modellváltó egyetemekkel kapcsolatos aktuális elégedettséget, de az egyetemek helyzetének az előző évhez képest érzékelt változtatását is vizsgálta.

 

A 8000 főre kiterjedő hallgatói kutatás összességében a modellváltó egyetemek hallgatóinak elégedettségéről és véleményük javulásáról tanúskodik saját felsőoktatási intézményeikkel kapcsolatban, de több jövőbeli teendőre is rávilágít. Az elemzés legfontosabb megállapításait Mráz Ágoston az alábbiakban foglalta össze:

- A modellváltó egyetemek sikerességét mutatja az, hogy a hallgatóik 78 százaléka válaszolt úgy, hogy ha „most egyetemre jelentkezne”, ugyanezt a modellváltó egyetemet választaná.

- A modellváltó egyetemek oktatási infrastruktúrájával és technikai ellátottságával a hallgatók 80 százaléka elégedett, ráadásul itt a hallgatók 42 százaléka érzékelt javulást az előző tanévhez képest.

- A tanulmányi ügyintézésről a hallgatók 77 százaléka nyilatkozott pozitívan, s a válaszadók 28 százaléka tapasztalt javulást az előző évhez képest

- Az órarendi beosztásával a hallgatók 73 százaléka volt elégedett, s 26 százalékuk érzékelt javulást az előző évhez képest.

- A kollégisták (az összes válaszadó 30 százaléka) 56 százaléka volt elégedett a kollégiumi elhelyezéssel, közölük 36 százalék javulást is érzékelt.

- A saját egyetemi szakjukon folyó oktatás színvonalát a hallgatók 62 százaléka értékelte 4-essel vagy 5-össel, további 24 százalék adott közepes osztályzatot. A kutatás itt is az előző évhez képest pozitív elmozdulást regisztrált: a hallgatók 23 százaléka mondta azt, hogy javulást tapasztalt az oktatás színvonalában.

Mráz Ágoston kiemelte, hogy a hallgatók elégedettsége ellenére, az Európai Bizottság ellenzi a modellváltó egyetemeket, s sok esetben mondvacsinált okokkal próbálja ellehetetleníteni helytállásukat az európai egyetemek versenyében. Ennek elhíresült példája, hogy a modellváltó egyetemek diákjait kizárta az Európai Bizottság az Erasmus-programból.

A Nézőpont Intézet 1000 fős országos, a felnőtt lakosságra reprezentatív kutatása megmutatta, hogy a magyarok rendkívül kritikusak a Bizottság magyar hallgatókkal szembeni diszkriminációjával szemben: a teljes felnőtt népességben tízből majdnem heten (69 százalék) nem értenek egyet azzal, hogy az Európai Bizottság kizárta a modellváltó egyetemek diákjait az Erasmus-programból. Ebben a kérdésben pártok feletti a magyarok egyetértése, hiszen míg a Fidesz szavazók 90%-a, de még a Tisza-szavazók fele sem ért egyet a brüsszeli intézkedéssel.

Dr. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter „A versenyképes jövő kulcsa: modellváltás az egyetemeken” címmel tartott előadásában kiemelte, hogy jelenleg 21 modellváltott intézmény van, a diákok 2/3-a ilyen helyen tanul.

Ez a modell nemzetközi minták alapján született és így lett rugalmas, autonóm, versenyképes és sikeres magyar modell. A modellváltással szembeni uniós támadások háttere az, hogy nem folytatták le a szükséges vizsgálatokat és ezek nélkül ítélték el ezt a megújult rendszert. Független, szakmailag releváns intézmények vizsgálatai ezekkel a vádakkal szemben viszont megállapították, hogy az autonómia teljes mértékben teljesült a modellváltó intézményekben. A fenntartó szervezet úgy lett független, hogy közben a finanszírozás megduplázódott, sőt a megújult modell kiszámítható, hiszen 25 éves stratégiai- és 6 éves finanszírozási megállapodást eredményezett a kormányzat és a felsőoktatási intézmények között. 

A miniszter a SOTE példáján mutatta be, hogy ugyan a magyar modellváltó egyetemek jelentősen javítottak helyezéseiken a nemzetközi rangsorokban, még ennél is előnyösebb besorolásuk akadálya, hogy a Brüsszel által meghatározónak számító, ellenérdekelt szereplők negatív képet próbálnak kialakítani a magyar oktatásról, így az egyetlen szubjektív ún. reputációs faktor rontja az egyetemeink megítélését. Az objektív faktorok szerint egyértelműen javult a magyar felsőoktatás: 12 egyetem van a világ legjobb 5%-ban, a legjobb 1000-ben pedig 7 intézmény. Hankó Balázs szerint, ha nem lenne Brüsszel ellenséges hozzáállása, a SOTE már a világ első száz egyeteme között lenne.

A kormány a folyamatos támadás ellenére számos intézkedést tett az egyetemek fejlődése érdekében. Elindították a Pannónia Ösztöndíj programot az Erasmus helyett, ami jóval széleskörűbb, jobb lehetőségeket biztosít. Ugyan Magyarországot kizárták a Horizont nevű uniós kutatási programból is, de a kormány a magyar kutatás nemzetközi együttműködését elősegítő programot indított HU-rizont néven.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a magyar modell a brüsszeli ellenszélben is sikeres, az egyetemek nemzetközi és hazai felmérésekben is sokat javultak.

A konferenciát záró kerekasztal-beszélgetésen dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár szerint a Nézőpont Intézet kutatási adatai megerősítést jelentenek, hogy jó fordulat volt az átalakítás, ezen az úton tovább kell menni. A felsőoktatás ugyan nemzeti hatáskör, a hallgatók és az oktatás érdekében a kormányzat mégis konszenzust igyekszik kialakítani Brüsszellel. Az EU részéről elhangzó kritikák nem szakmaiak, hanem a politikai zsarolás eszközei.

Dr. Bács Zoltán a Debreceni Egyetem kancellárja szerint mind a hallgatók, mind az oktatási vezetők elégedettek az új rendszerrel. Régen vártak erre a változásra, hiszen az állami hivatali rendszertől sokban különböznek, például fontos a verseny ezen a területen. Az átalakulás óta az eredményeik folyamatosan javulnak, sőt független vizsgálatok is kimutatták, hogy a Debreceni Egyetem önálló és autonóm. Kiemelte, hogy a magyar egyetemek csupán megkapták a vagyont, aminek keretében működnek, ez nem magántulajdon, nem vállalkozás, ugyanis továbbra is közhasznú feladatot látnak el.

Eszterhai Marcell a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke szerint a modellváltásnak vannak kiemelkedő eredményei és továbblépési lehetőségei is. Úgy vélte, a kommunikációnak fontos szerepe van, a nyilvánosságban hangsúlyozni kell, hogy az egyetemek milyen lehetőségeket kaptak. A HÖOK elnöke hallgatói szempontból kiemelten, hogy a felsőoktatási képzésben résztvevők számára a szakmai munkavállalás, a lakhatás, a hallgatói szolgáltatások köre és a piacképes diploma különösen fontosnak számítanak.

Dr. Székely Levente a Mathias Corvinus Collegium Ifjúságkutató Intézetének igazgatója elmondta, hogy tapasztalatai alapján nehéz a valódi számokkal meggyőzni az elfogult értékelőket. A most bemutatott eredmények egyértelmű sikert mutatnak, pedig az online kutatások a legtöbbször a negatív véleményeket erősítik fel. Az egyetemi hallgatók politikai kérdésekben a legaktívabbak és a legkritikusabbak, ezért is fontos, hogy még ennek ellenére is elégedettek a kormány modellváltó egyetemekkel kapcsolatos intézkedéseivel.

A modellváltó egyetemekről szóló teljes elemzés az alábbi linken érhető el.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.