Egyetem

Az SZTE kancellárja szerint meg kell erősíteni a közoktatást

Az SZTE kancellárja szerint meg kell erősíteni a közoktatást

2020. július 6., hétfő
Az SZTE kancellárja szerint meg kell erősíteni a közoktatást

Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja szerint muszáj lenne megerősíteni a közoktatást, hogy többen jussanak be az egyetemekre, mivel szerinte egyértelműen az emelt szintű érettségi kötelezővé tétele volt az okaannak, hogy országosan közel 20 százalékkal kevesebben adták a jelentkezésüket az egyetemekre, mint tavaly - írja az Index az Mfor.hu alapján.

Az SZTE kancellárja az

Mfor.hu-nak

úgy jellemezte a jelenséget, hogy

Miközben a bemenetnél szűkítettünk, a kimenet minősége változatlan. A középiskolák közül kevés az, amely maradéktalanul felkészíti a tanulókat a több tudást igénylő vizsgára, de nem minden család engedheti meg magának, hogy különtanárokat fogadjon.

És „komoly feszültséget hoz", hogy nem lehet elvárni olyan tudást, amihez nem biztosítják mindenki számára a megfelelő szintű hozzáférést.

A problémát növeli, hogy pont a tanári, ápolói szakokra jelentkeztek kevesebben, „miközben az lenne a feladatunk, hogy a gyerekek számára vonzóvá tegyük ezeket az életpálya-modelleket“. Ezért Fendler szerint
Változtatni kell a mostani rendszeren.

És abban sem látna problémát, ha „több gyereket engednénk be a felsőoktatásba, és aki nem bírja, az menet közben kiesne“. A lap arra is rákérdezett, a kancellár szerint melyik egyetem van jobb pozícióban: egy alapítványi formában működő intézmény vagy egy hagyományos állami fenntartású. Fendler Judit erre úgy fogalmazott, hogy egyelőre nehéz megítélni, mivel kevés a tapasztalat, de

Az biztos, hogy az egyetemek nehezen tudják összeegyeztetni a költségvetési intézményi működési formát azzal, hogy ők legyenek egy térség gazdaságfejlesztési motorjai, az ökoszisztéma egyik csomópontja. (...) A költségvetési működési forma és az egyetemek tevékenységét illetően a társadalom részéről jelentkező elvárások diszkrepanciában vannak.

Fendler az SZTE példáját felhozva azt mondta, hogy a piaci alapon történő működés azt feltételezné, a tizenkét karból Fendler szerint le kéne választani ötöt és a klinikai központot, és akkor piaci alapon fenntarthatóan tudna működni az intézmény.

Nem fogok tanárokat, agrárszakembereket képezni és végképp nem tanítok zenészeket, amely karokat – ezek a külföldi diákokat sem vonzzák – jelen pillanatban keresztfinanszírozzuk, ahogyan a közfinanszírozott egészségügyi ellátást is. A piaci működés azt feltételezi, hogy nem cipelem a hátamon a veszteséges feladatokat.

(Kiemelt kép: Bruzák Noémi, MTI)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.