Egyetem

Szeged és az ország hírét viszik a frankofón diákok (FRISSÍTVE)

Szeged és az ország hírét viszik a frankofón diákok (FRISSÍTVE)

2017. október 6., péntek
Szeged és az ország hírét viszik a frankofón diákok (FRISSÍTVE)

„Az egész világon megállják a helyüket a nemzetközi kapcsolatok területén azok a fiatalok, akik a Szegedi Tudományegyetemen végeztek” – fogalmazott Trócsányi László azon a tanévnyitón, amelyen a magyar kormány támogatásával nálunk tanuló frankofón országok diákjai - többek között Nyugat-Afrikából érkezők is - részt vettek.

„A kormány 2014-ben döntött úgy, hogy a Frankofón Egyetemi Központ létrehozása érdekében támogatást nyújt a Szegedi Tudományegyetemnek. A cél az volt, hogy Magyarországon a francia nyelvnek is legyen kultúrája, hagyománya” – fogalmazott

Trócsányi László

igazságügyi miniszter a Frankofón Egyetemi Központ tanévnyitóján. Az eseményen részt vett

Éric Fournier

, a Francia Köztársaság budapesti nagykövete és

Marie-France André

, a Belgium budapesti nagykövete is. A tanévnyitón

Kruzslicz Péter,

a Frankofón Egyetemi Központ adminisztrációs igazgatója köszöntötte a diákokat. „Örülök, hogy láthatóvá teszi a frankofóniát a szegedi központ, s segít megadni azt őt megillető helyet a francia kultúrának Magyarországon. Mi is támogatjuk a programot" - fejtette ki Marie-France André. Trócsányi rámutatott, hazánkban van több angol nyelvhez köthető központ, német egyetem, ezért szükségesnek érezték, hogy a franciák felé is nyissanak. Ennek elérése érdekében a magyar kormány nemcsak a központot nyitotta meg, hanem azóta is évente 40 millió forintos támogatást nyújt, emellett frankofón szervezetek, mint az Organisation internationale de la Francophonie, és a francia kormány is segítséget ad. Kiemelte, a nemzetközi életben ez a második legfontosabb nyelv, a világon 270 millió ember beszél franciául. „A négy évig tartó munka eredményt hozott, a mai tanévnyitó is bizonyítja ezt. A képzéseken résztvevő közel hatvan hallgató számtalan államból érkezett, nemzetközi pólussá vált Szegedi Tudományegyetemen belül a Frankofón Egyetemi Központ” – fogalmazott. Úgy látja, ennek különösen nagy a jelentősége, mert Magyarországot méltatlan támadások érik, hazánkat a szolidaritás hiányával vádolják, pedig az itt folyó munka pont e vádakat cáfolja. „A különböző országokból, köztük Nyugat-Afrikából érkező diákok Európáról tanulnak, közben mi jobban megismerhetjük Afrikát” – vélekedett. Szerinte a kormánynak számos előremutató kezdeményezést indított el, amelyek azt mutatják, Magyarország nyitott ország, a külföldi hallgatók pedig jól érzik itt magukat. Meggyőződése, a képzésből kikerülő, diplomájukat az SZTE-n megszerző fiatalok helyt fognak állni az egész világon a nemzetközi kapcsolatok területén. Trócsányi a magyar nyelv tanulására is biztatta a diákokat, hiszen akár nagykövetek is lehetnek egyszer hazájuk képviseletében Magyarországon. Maguk a külföldi diákok is abban reménykednek, mint a miniszter. „A nemzetközi tanulmányok szakra jártam, Európa és Afrika szakirányon szereztem bővebb ismereteket. Fejlődtem tudásban, képességekben, interkulturális tapasztalatokat szereztem a két évig tartó szegedi képzésem alatt. Remélem, hogy otthon valamelyik minisztériumban el tudok helyezkedni” – fogalmazott a gaboni

Donald Obiang

. A szintén a közép-afrikai országból érkező társa úgy látja, hogy a magyar felsőoktatás magas színvonalú, külföldi hallgatóként saját szakja mellett az orvosképzést emelte ki. Sok új afrikai, európai és magyar ismerősre tett szert, már kiépítettek egy hallgatói baráti hálózatot, hogy a jövőben is tarthassák a kapcsolatot. Örül, hogy megismerhette Magyarországot.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.