A szegedi iskolák közel 120 programmal készülnek, 15 helyszínen mutatkoznak be április 21-én. Csupán tavaly tartották meg először szegedi kezdeményezésre a Szakmák Éjszakáját az ország szakképzési centrumaiban, de idén már a határon túli intézményekben is követik a dél-alföldi példát.
A gyakorlatban is kipróbálhatják egy-egy szakma csínját-bínját a Szakmák Éjszakáján Szegeden. Nemcsak a közoktatásban tanulókat, hanem a felnőtteket is megcélozzák a programokkal április 21-én 18 és 22 óra között. „Tavaly országossá nőtte ki magát a rendezvény, 121 település intézményeinek 8 ezer pedagógusa fogadta a 43,5 ezer látogatót” – tudtuk meg
Angyalné Kovács Anikótól
, a Szegedi Szakképzési Centrum főigazgatójától. Idén már a határon túli oktatási – erdélyi, felvidéki, délvidéki - intézmények is csatlakoznak az anyaországi programhoz. Szegeden a szakképzési centrum tíz intézménye, valamint a Hansági Ferenc Szakképző Iskola, a Földművelésügyi Minisztériumhoz tartozó Fodor József Élelmiszeripari Szakképző Iskola, és a PRO-DENT-A Fogtechnikai Szakgimnázium vesz részt a Szakmák Éjszakáján, összesen 15 helyen 114 programot kínálnak. A sajtótájékoztatónak otthont adó Krúdy Gyula Szakképző Iskolában például a finomságok mellett a koktélkészítés rejtelmeivel is megismerkedhetnek a fiatalok.
A megyei kormányhivatal már az előző évben is részt vett a rendezvényen.
Budai László
, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztályának vezetője kiemelte, minden hasonló lehetőséget megragadnak, hogy képviseltessék magukat, így kínálva minél nagyobb segítséget a foglalkoztatás növeléséhez. A középfokú intézményeket elvégző, de felsőoktatásba felvételt nem nyerőknek vagy az elhelyezkedését támogatják, vagy olyan képzéseket – OKJ, nyelvoktatás – nyújtanak, amelyeknek köszönhetően bekerülhetnek egy főiskolára, egyetemre. Felmérik a megyei munkaadók igényeit, s ennek megfelelő oktatási tevékenységhez nyújtanak segítséget, a 2017-es évi képzési jegyzékük hamarosan megjelenik. Uniós források is rendelkezésre állnak, ennek kézzel fogható részei a sorra megkötött foglalkoztatási paktumok. „2013-ban, a szegedi tankerület létrejöttének évében egy olyan megállapodást kötöttünk meg, amelynek aktív szereplői ma is a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a tankerület. Ennek célja a munkaerőpiac és a képzés szereplőinek egy asztalhoz ültetése és ösztönzése arra, hogy a tanulók célirányos pályaválasztását elősegítsék” – mondta
Plesovszkiné Újfaluczki Judit
, Szegedi Tankerületi Központ igazgatója. Azt tapasztalja, hogy Szeged nemcsak a napfény városa, hanem a Szakmák Éjszakájának szülővárosa is.
Horváth Gábor Zsolt
, Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara képzési igazgatója arról beszélt, hogy vissza kell adni a kétkezi munka becsületét, ugyanis ma is szükség van jól képzett szakemberekre. Bízik abban, hogy ezzel és más hasonló rendezvényekkel sikerül megállítani a negatív tendenciákat. Erre törekszik a saját szakterületén
Dombóvári Tamás
, a Fodor József Élelmiszeripari Szakképző Iskola vezetője. Ők idén mutatkoznak be először a Szakmák Éjszakáján, „Készítsd el velünk a reggelidet” címmel mutatják be a hús-, a tej- és a pékipar működését. Elárulta, a hozzájuk kilátogatók „3D sertéspuzzle-t” is megismerhetik, mert egy malacot bármely hentes szétbont, összerakni viszont már nem biztos, hogy tudja…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.