A Szegedi Tudományegyetemen 50 hallgatót tartanak számon, aki 2005 előtt kezdte meg tanulmányait, de még nem szerzett abszolutóriumot, vagyis nincs meg a diplomája sem. Ennél is többen vannak, akiknek nyelvvizsga hiányában nincs meg az oklevelük, körülbelül hatezren.
Több mint 27 ezer olyan egykori egyetemi, főiskolai hallgatót tart számon az Oktatási Hivatal, akik 2005 előtt kezdték meg tanulmányaikat, de még nem abszolváltak vagy elhalasztották az államvizsgát – írta január 11-i számában a Magyar Idők. A lap információi szerint közülük az utóbbi két évben 6400-an már megszerezték diplomájukat, a többieknek viszont nincs sok esélyük arra, hogy a megmaradt tárgyaikból levizsgázzanak és/vagy záróvizsgát tegyenek határidőre, azaz 2018. szeptember 1-jéig. Vagyis több mint 20 ezer hallgató van az országban, aki még nem diplomázott lett, pedig tizenkét éve tanul felsőoktatásban. A lap emlékeztetett, a felsőoktatási államtitkárság 2015-ben meghosszabbította a diploma megszerzésének határidejét. Akkor döntés született arról is, hogy 2016 szeptemberéig megszerezhetik az abszolutóriumot azok is, akik egyetemi éveik alatt ezt nem tették meg. Korábban nem volt szabályozás arról, mennyi idő alatt kell záróvizsgát tenni. Viszont akik most tanulnak a felsőoktatásban, rájuk szigorúbb feltételek vonatkoznak, ugyanis az abszolutórium után két éven belül meg kell szerezni a diplomát. Az országos adatok tükrében megnéztük, mennyi hasonló cipőben járó hallgatót tartanak számon a Szegedi Tudományegyetemen.
Karsai Krisztina
oktatási rektorhelyettestől megtudtuk, 50 fő tanul még a tudományegyetemen, akik a 1993-as felsőoktatási törvény hatálya alatt kezdték meg tanulmányaikat, és 2016. szeptember 1-jéig nem abszolváltak. Az oktatási rektorhelyettes kitért arra is, a szegedi egyetem 6000 diplomát kénytelen visszatartani azért, mert bár a hallgatók sikeres záróvizsgát tettek, a végzettséget igazoló dokumentum kiállításához nem rendelkeznek megfelelő nyelvvizsgával. A szegedi egyetemistákat célzó közösségi oldalakon napok óta futnak hirdetések könnyű nyelvvizsgaszerzési lehetőségekről, így például a lováriról és az eszperantóról. Mielőtt a hallgatók belevágnának egy ilyen tanfolyamba, érdemes utánajárniuk, hogy az adott szakon elfogadják-e ezek valamelyikét. "A jogász szakon olyan nyelv kell, aminek van számottevő jogirodalma, így lovári és eszperantó nem jöhet szóba, de például a kar munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási alapszakján ezek is elfogadhatók. A pszichológia mesterszakon kell az angol is egy másik mellett, de a csillagász és a fizikus mesterszakon csak az angollal lehet diplomát szerezni. Sok szakon csak annyit jelölnek meg, hogy élő idegen nyelv, ez lehet természetesen a lovári is, de a latin nem. Más szakoknál pedig az Európai Unió és az ENSZ hivatalos nyelveiből kell és lehet választani" - világosított fel Karsai Krisztina.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.