Egyetem

Telemedicina Szegeden: kisbabánk szívműködését is ellenőrizhetjük okostelefonon?

Telemedicina Szegeden: kisbabánk szívműködését is ellenőrizhetjük okostelefonon?

2014. július 3., csütörtök
Telemedicina Szegeden: kisbabánk szívműködését is ellenőrizhetjük okostelefonon?
telefon

Hamarosan elérkezik az idő, amikor nem csak a zenefelismerőt és a játékokat használjuk okostelefonunkon. A jövő az ajtóban toporog: a koraszülött-monitorozás, a légzésellenőrzés vagy a magzati szívműködés megfigyelése csupán egy applikációba kerül.

Legyen fizetős vagy ingyenes, az egyelőre gyermekcipőben járó telemedicina szolgáltatások az elmúlt években egyaránt felkeltették a közvélemény és a tudományos élet érdeklődését. Körülnéztünk az androinos, iOS és Windows Phone-kínálat között, találunk pulzusmérő, dohányzásról leszoktató vagy gyógyszerszedést felügyelő programot, de olyan hajmeresztő alkalmazásra is bukkantunk, mint a rezgő funkció mellett működő szúnyogűző applikáció. A Szegedi Tudományegyetemnek másfél éve indult el a saját kutatás-fejlesztési projektje, amely a mobil- és internetes technológiák által támogatott egészségügyi megoldásokra fókuszál.

SZS20140702_telemedicina_szimpozium_002

Koraszülött-monitorozás kamerával, tüdő- és légzésellenőrzés mobilkészülékkel, magzati szívműködés megfigyelése okostelefonon - néhány a 15-20 betervezett életviteli rendszer közül, amelyek segítségével hatékonyabbá válhat az egészségügyi ellátás. Nincsen sorban állás, új színteret kaphat az orvos-beteg kommunikáció, ráadásul a klinikák leterheltsége is felszabadulhat. "Az alapkutatások mellett megpróbáltunk olyan miniprojekteket definiálni, amelyek segítségével előállíthatunk - ha nem is termékszintű - de legalább prototípusszintű megoldásokat. Ha sikerül felkelteni az ipari partnerek érdeklődését, akkor már csak egy lépésre leszünk a szolgáltatás kiterjesztésétől" - vázolta fel az eddigi munkát és jövőbeni terveiket

Gyimóthy Tibor

, az SZTE Szoftverfejlesztési Tanszék egyetemi tanára, az egyetem Telemedicina-projektjének szakmai vezetője a szerdán megrendezett workshop kapcsán, ahol a leendő ipari partnereket tájékoztatták eredményeikről. Nem egy négy fal közé bezárt kutatást szerettek volna véghezvinni, ezért már a fejlesztés időszakában is kikérték az ipari szereplők véleményét. Betegközpontú, orvosközpontú, ügyfélközpontú eszközökkel szeretnék feltölteni a piacot. "Regionális és külföldi partnereket is keres az egyetem, azok a programok, amelyeket nemzetközi piacra szánunk, egyedi fejlesztések" - fűzte hozzá

Buzás Norbert

kutatás-fejlesztési és innovációs igazgató.

SZS20140702_telemedicina_szimpozium_001

Az egészségügyi eszközök és terápiás eljárásokra irányuló korszerűsítés elsődleges célja természetesen, hogy egyformán kiszolgálja az orvostársadalmat és a páciensi kört is. A fejlesztők tapasztalatai szerint egyre több a mobiltudatos felhasználó, a mai ötvenes generációnak idősebb korában sem gyűlik meg a baja a telemedicina eszközeivel.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.