Szegedi idegkutatók tudományos közleményét fogadta el a tekintélyes Nature Review Drug Discovery folyóirat – tájékoztatott Vécsei László professzor, az SZTE Általános Orvostudományi Kar dékánja, a Neurológiai Klinika vezetője.
A publikáció tervezett online megjelenése 2012. november, nyomtatásban várhatóan 2013 januárjától lesz majd olvasható. A Szegedi Tudományegyetem neurofarmakológiai csoportjának munkatársai (
Vécsei László
(Neurológiai Klinika),
Szalárdy Levente
(Neurológiai Klinika),
Fülöp Ferenc
(Gyógyszerkémiai Intézet) és
Toldi József
(Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék) tollából fogadott el publikálásra összefoglaló közleményt a tekintélyes Nature Review Drug Discovery folyóirat „Kynurenines in the CNS – recent advances and new questions” címmel. A szaklap szerkesztőségének felkérésére készült tanulmány szerzői egyúttal az MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport és az MTA-SZTE Sztereokémiai Kutatócsoport vezetői, illetve munkatársai. Az összefoglaló közlemény előzményét az a közel másfél évtizedes munka jelentette, amelyet a szegedi klinikusok és kutatók a kinurenin rendszer jobb megismerése területén végeztek. A neurológiai kórképek (mint például a stroke, extrapyramidalis betegségek, sclerosis multipex) közös alapja ugyanis az idegszövet károsodása az idegrendszer kitüntetett lokalizációiban. Lényeges kérdés ennek a folyamatnak a jobb megismerése, illetve olyan vegyületek vizsgálata, amelyek idegszövet-védő hatásúak lehetnek. A kinurenin metabolizmus befolyásolása és a kinurénsav-analógok vizsgálata lehetséges alternatíva e cél elérése érdekében. Szegeden a gyógyszerkémikusok szintetizálta vegyületek hatását vizsgálták neurológiai betegségek kísérletes modelljeiben. E mellett neurodegeneratív kórképekben szenvedő páciensek vérében mérték a kinurenin rendszerrel kapcsolatos paramétereket. Eredményeikből könyv (Kynurenines in the Brain: from Experiments to Clinics. NOVA, New York, 2005) és nemzetközi közlemények születtek, amelyek közül kiemelendő az ez évben publikált „Kynurenines and the Nervous System: Therapeutic Perspectives” címmel a J. Neural Transmission (Vol. 119. No.2, 2012.) önálló kötete. Emellett szabadalmakat jelentettek be a migrén, a Huntington-kór és a gyulladásos bélbetegségek kezelésének területén. A kutatásukat az MTA, az OTKA, az ETT, a TÁMOP és a Richter Gedeon Gyógyszergyár is támogatta. A klinikákon végzett kutatásnak – amellett, hogy értékes eredményeket mutathat fel – az elsődleges jelentősége mégis az, hogy a klinikusok tudományos szemlélete komolyan befolyásolhatja a betegek gyógyításának és az orvostanhallgatók oktatásának színvonalát. Így válik egésszé a kutatás, az oktatás és a gyógyítás hármas klinikai feladata. A neves, gyógyszerkutatással foglalkozó folyóirat felkérésére készült tanulmány szerzői között kizárólag szegedi kutatók vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.