Modern sugárterápiás eszközzel gazdagodott az SZTE Onkoterápiás Klinika + FOTÓK
2012. július 13., péntek
A tervek szerint szeptembertől már a betegellátásban használhatják Szegeden azt a berendezést, mellyel az eddigieknél több páciens magasabb színvonalú gyógyítása válik lehetővé.
2012. július 30-án zárul a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Onkoterápiás Klinikája és Temesvár Megyei Jogú Város Sürgősségi Klinikai Kórháza fejlesztési kooperációja, mely a Magyarország–Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013 felhívás keretei között valósult meg. A projekt során elért eredményeket a felek július 13-án Szegeden tekintették át ünnepélyes zárókonferencia keretében. Az „Egymást kiegészítő sugárterápiás fejlesztés az SZTE Onkoterápiás Klinikáján és a Temesvári Területi Kórházban” című, HURO/0802/112_AF kódszámú pályázatban 2010 szeptemberében elnyert 2 millió euró támogatásból mindkét partner fejlesztette a betegellátó infrastruktúráját. Ezzel megteremtették a feltételeit annak, hogy a határ mentén élő, korszerű sugárkezeléssel jó eséllyel kezelhető daganatos betegek számára a speciális technikát igénylő, a térségben eddig egyáltalán nem vagy korlátozottan elérhető kezelési formák (IMRT, konformális besugárzás, teljes testbesugárzás, szterotaxia) elérhetők legyenek. Szegeden egy új besugárzó bunker építésével, új sugárterápiás kezelőeszköz, egy lineáris gyorsító beszerzésével és onkológiai kezelési protokollok megalkotása révén évi mintegy 700 beteg részesülhet olyan, az eddigieknél lényegesen hatékonyabb, kevesebb mellékhatással járó ellátásban, amely jobb gyógyulási esélyeket és életminőséget kínál.
Mint megtudtuk, Temesváron már lezárult a beruházás, melynek révén modernizálták, fejlesztették a meglévő eszközparkot. Szegeden megtörtént a lineáris gyorsító beszerzése, a telepítés és a beüzemelés viszont még jelenleg is folyamatban van. Kahán Zsuzsanna szegedi projektvezető közölte: az új besugárzókészülék egy olyan modern gyorsító, mely további fejlesztésekre is alkalmas lesz. A tervek szerint legkésőbb szeptembertől a mindennapi betegellátásban is alkalmazzák már az eszközt. Az SZTE Onkoterápiás Klinika tanszékvezető egyetemi tanára kiemelte: a berendezés nemcsak növeli az intézmény kapacitását, de az eddigieknél több beteg magasabb színvonalú, hatékonyabb, kevesebb mellékhatást kiváltó kezelését is lehetővé teszi. A nagy kapacitású készülék olyan különleges besugárzási módszerekre nyújt majd lehetőséget, melyeket Szegeden eddig nem alkalmazhattak. Másrészt mind a kezelők, mind az ellátottak számára biztonságot nyújt, hiszen a jelenleg használt berendezések 7-8 évesek, s egyre többször hibásodnak meg. A klinika pácienseinek száma egyébiránt évről évre növekszik, hiszen a daganatos betegségek egyre eredményesebben kezelhetők, egyre hosszabb ideig élhetnek ezekkel a betegek. Ráadásul az egészségügyi átszervezések következtében az SZTE Onkoterápiás Klinika új feladatokat is kapott, új területek lakosságának gyógyszeres és sugárterápiás kezelését kell elvégeznie, ezért is volt különösképpen örömteli a most zárult uniós projekt – foglalta össze Kahán Zsuzsanna. Dema Sorin, a temesvári kórház sugárterápiás osztályának vezetője, a romániai projektvezető szintén örvendetesnek nevezte, hogy az általuk kezelt betegek gyógyítása jelentősen hatékonyabbá válhat a megvalósult eszközfejlesztéseknek köszönhetően. A programot megvalósító szegedi klinika és temesvári kórház egyébként hosszú távú együttműködést alakítottak ki, hogy összehangoltan működtethessék a most létrejött határon átnyúló egészségügyi infrastruktúrát, melyet az érintett határ menti megyék magyar és román lakosai könnyebben, kevesebb utazással érnek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.