Három szegedi professzor is átvehette hétfőn az Akadémiai Díjat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 183. közgyűlésén. A díjazottak az elmúlt öt évben elért, kimagasló kutatási eredményeikért részesültek a rangos kitüntetésben.
Három szegedi tudós is részesült a rangos elismerésben az akadémia ülésén.
Bernáth Árpád
filológus –
akivel interjút is készítettünk
, mikor a Szegedért Alapítvány kitüntetését is megkapta –,
Gyimóthy Tibor
az SZTE Informatikai Tanszékcsoport vezetője és
Tamás Gábor
biológus kapta meg a rangos kitüntetést.
Pályafutása eddigi legrangosabb elismerésének tekinti az Akadémiai Díjat Gyimóthy Tibor, az MTA doktora. Úgy véli, a kitüntetés révén a gyakorlati informatikai kutatások is elismerésben részesültek. A Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoportjának tanszékvezetőjét a programok statikus és dinamikus analízise területén, valamint a szoftvertermék-metrikákon alapuló minőségi modellek kidolgozásában elért kiváló eredményeiért tüntették ki. Munkássága sokszorosan hozzájárult a programszeletelési módszerek precíz osztályozásához, és nemzetközi viszonylatban is nagy érdeklődést váltott ki. "Minden elismerésre úgy tekintek, mint egy teljesítményt mérő súlyra. Ha a serpenyőmbe dobnak egy ilyen súlyt, úgy érzem, nem hagyhatom abba a munkát, egyensúlyba kell hoznom a mérleget" – nyilatkozta Bernáth Árpád, az MTA doktora, aki szerint az Akadémiai Díj a szűkebb szakma és a tudós közvélemény számára egyaránt a minőségi munka igazolása. A Szegedi Tudományegyetem Germán Filológiai Intézetének egyetemi tanára, a hazai germanisztika meghatározó személyisége
Heinrich Böll
művei kritikai kiadásának gondozásáért részesült az elismerésben. Eredményei közül azokat tartja a legtöbbre, amelyek szemben állnak a közismert tudományos álláspontokkal.
Tamás Gábor, az MTA doktora szerint az Akadémiai Díjnak fontos üzenete van. Mint azt az mta.hu-nak adott interjújában elmondta: az elismerés azt jelzi, hogy a nehézségek ellenére is megéri idehaza dolgozni. A Szegedi Tudományegyetem Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszékének egyetemi tanárát, kutatócsoport-vezetőjét azokért a világszerte elismert felfedezésekért tüntették ki, amelyek alapjaiban változtatták meg az agykéregről kialakult képet. Eddigi műhelyteremtő munkássága során a tudós a lassú gátlást létrehozó sejtekkel, majd a Szentágothai által felfedezett kandelábersejtekkel foglalkozott. (Forrás: mta.hu)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.