Még csak most kezdték el belakni, de máris vendégeket fogadott az SZTE Fizikus Tanszékcsoport a nagyszabású felújításán átesett Dóm téri épülete. Hatodik alkalommal rendezték meg Szegeden a Fizika Napját, ahol a tudományág iránt érdeklődő gyerekek és felnőttek bekukkanthattak a tanszékcsoport életébe, és számos érdekes kísérleten keresztül megismerhették a fizika csodálatos világát.
„Az emberek jelentős része a fizikáról és arról, hogy egy fizikus mivel foglalkozik, igen keveset tud, sőt talán tévképzetei is vannak” – beszélt a nyílt nap jelentőségéről
Szalai Tamás
, az
kapcsolattartója. „Mi megpróbáljuk ezeket eloszlatni, és megmutatni, hogy rengeteg mindenre alkalmazható a fizika.” Az előadások során a hallgatóság megismerkedhetett a tanszékcsoporton folyó környezetfizikai kutatásokkal, a modern eszközök, a mobiltelefonok és a számítógépek fizikájával, a 2011-es Nobel díjat érdemlő szupernóva-kutatásokkal, valamint az elméleti fizika napjainkra gyakorolt hatásaival.
A Dóm téri épületszárny
esett át. A házigazdák bemutatták a megújult laborokat, a 120 férőhelyes Budó Ágoston-termet, azokat a helyiségeket, melyek a kutatók-oktatók munkáját kényelmesebbé teszik, és ahol nemcsak a környezet szépült meg, hanem az infrastruktúra is teljesen megújult, modernebb lett. A rekonstrukció mintegy kétmilliárd forintba került, ezen felül 600 millió forintot eszköz- és műszerbeszerzésre fordítottak.
Az elméleti előadások mellett természetesen számos érdekes kísérlet is várta a közönséget. A látogatók családostól, kisebb-nagyobb gyerekekkel érkeztek, és találkozhattunk a fizika szak iránt érdeklődő középiskolásokkal is. http://www.youtube.com/watch?v=dKNcLsHCMN4 „A látogatóink igen jelentős része középiskolás, eddig féltávnál járva közel kétszázötven főt regisztráltunk” – folytatta Szalai Tamás. „Azért is vannak itt, mert érdekli őket a fizika mint foglalkozás, vagy pedig egyszerűen érdeklődnek a természettudományok és a kísérletek iránt. Reméljük, hogy a nap végére a korábbi évekhez hasonlóan elérjük a 350-400 látogatót is.” A kísérletekben nem volt hiány, hiszen a még éppen csak belakott laborokban – az oktatók és a fizikushallgatók keze nyomán – a fény, a gőz, a levegő számtalan formában és kísérletben mutatkozott be. Az persze nem véletlen, hogy a lézerek voltak előtérben, hiszen a hamarosan elkezdődő ELI projekt éppen azért kerülhetett Szegedre, mert ezt a tanszékcsoporton folyó kutató-oktató munka alapozta meg.
Hallgassa meg Szalai Tamással, az SZTE Fizikus Tanszékcsoport kapcsolattartójával készített hanganyagunkat!
„Évtizedes probléma, hogy nincs megfelelő érdeklődés a műszaki, természettudományos szakok iránt” – mondta el portálunknak
Szabó Gábor
akadémikus, az SZTE rektora, aki egyben a tanszékcsoport vezetője is. „Mi most ugyanazt csináljuk, amit öt éve elkezdtünk. Megpróbáljuk a természettudományok felé terelni a fiatalok figyelmét. Különösen örülünk annak is, hogy nemcsak a negyedikes, végzős tanulók jönnek el hozzánk, hanem az igazi célközönségünk, az általános iskolások és fiatalabb középiskolás réteg is. Bennük szeretnénk felkelteni az érdeklődést, hogy erre a pályára jöjjenek.” A
Magyar Innovációs Szövetséggel
együtt Szabó Gábor a szervezet elnökeként is évtizedek óta hangsúlyozza, hogy a magyar gazdaság fejlődésének komoly problémája az, hogy a felsőoktatásból a műszaki-természettudományos végzettséggel rendelkező tehetséges fiatalok túlságosan kis számban lépnek a munkaerőpiacra. „Ezt a területet a keretszám csökkentések nem érintették olyan módon, mint a többit” – beszélt a tanszékcsoportról az egyetem rektora. „Itt ugyanaz a problémánk, mint évekkel ezelőtt, hiszen nem érdeklődnek megfelelő számban a fiatalok. Ezekkel a rendezvényekkel szeretnénk ezen változtatni, és mind jobban a természettudomány felé fordítani a leendő hallgatókat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.