Egyetem

Magyar fizikusok az európai fúziós kutatás élvonalában

Magyar fizikusok az európai fúziós kutatás élvonalában

2011. december 28., szerda
Magyar fizikusok az európai fúziós kutatás élvonalában

Mintegy 3,7 millió eurós támogatással az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet vezette konzorcium dolgozza ki az ITER fúziós reaktor egyes diagnosztikai szolgáltatásait - olvasható a Magyar Tudományos Akadémia honlapján.

Az ITER (Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor) egy nemzetközi tokamak (a magas hőmérsékletű plazma tárolására szolgáló berendezés), amely nemzetközi együttműködésben a franciaországi Caradache-ban épül. "A magyarországi fúziós kutatásokat az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet irányításával a Magyar Euratom Fúziós Szövetség (MEFSZ) koordinálja, amelynek négy akadémiai kutatóintézet mellett két egyetem is tagja. Tízéves fennállása alatt a szövetség számos fúziós projektben vett részt. Bebizonyította, hogy a fúziós kutatásokban hazánk tudományos és műszaki-technikai bázisa mind szaktudását, mind kompetenciáját tekintve összeurópai szinten is versenyképes" - emeli ki az MTA honlapja. A magyar konzorcium most elnyerte az ITER Tokamak Services for Diagnostics témájában kiírt partnerségi keretmegállapodást, amely a MEFSZ eddigi legnagyobb sikerének tekinthető. A megállapodás értelmében a konzorcium a következő négy évben mintegy 900 ezer euró éves támogatást kap a konzorcium. "A magyar kutatócsoport feladata az ITER vákuumkamrán és kriosztáton belüli kábelezés, a vákuumátmenetek és -kontaktusok teljes tervezése, technológiai fejlesztése, valamint a prototípus tesztelése, amely a rendkívüli körülmények miatt igen nagy kihívást jelent" - mutat rá a Magyar Tudományos Akadémia honlapja.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.