Jubilál a német szakosok magazinja, a Germanistisches Magazin, közismertebb nevén a GeMa. A tíz éve létrehozott diákújság a germanisták írásgyakorló-terepének, a Germán Filológiai Intézet hírmondójának és „reklámozójának” szerepét is betölti. 2001-ben Bernáth Árpád, a Germán Filológiai Intézet korábbi vezetője kérte fel a Német Nyelvészeti Tanszéken dolgozó Kispál Tamást egy intézeti diákújság, egy szemesztermagazin megalapítására. A tanszéki oktató egy kurzust is meghirdetett a magazin rendszeres szerkesztésére, így készült el az első szám, akkor még Big Sister néven. Mivel azonban ez a cím nem tükrözte kellőképpen a lap német intézeti kötődését, így a Germanistisches Magazin címből szóösszevonással GeMá-t képeztek, ami egyben, hangzásában az osztrák dialektusban használatos „gemma” (~ gyerünk!) kifejezésre „rímelt” – tudtuk meg Horváth Géza, a Germán Filológiai Intézet vezetőjének köszöntőjéből a csütörtöki jubileumi ünnepségen. Forgács Tamás dékánhelyettes is méltatta a magazin tevékenységét. Többek között kiemelte, hogy a tíz év alatt, a kiadott 20 lapszámban közel nyolcvan interjú született, és a magazin külföldi olvasókat is jegyez. Online változatának weboldalán számos pozitív hozzászólás jelzi a GeMa megbecsültségét.
Egy újság, három cél
Bernáth Árpád professor emeritus, a GeMa kezdeményezője elmondta, hármas cél vezérelte az újság létrehívásakor. Először is a hallgatók írásbeli kifejezőképességének adott a lap egy gyakorlóterepet. Másrészt a GeMa az intézet, illetve a hozzá tartozó három tanszék történéseit, eseményeit hallgatói szemszögből dokumentálta. Mindemellett azt a feladatot is neki szánta a professzor, hogy reklámozza a középiskolák felé a német szakot, a germanista diákéletet. Mindhárom célnak megfelelt, csak így tovább – fejezte ki jókívánságait a professzor. „Az első szám után még nem láttuk, lesz-e folytatás” – mesélt portálunknak a kezdetekről a lap leköszönő főszerkesztője, Kispál Tamás. Mint mondta, tartalmas, hasznos és egyben élvezetes tíz évet ünnepelnek most. Az újsággal foglalkozó kurzus a későbbiekben is jól megtalálta a helyét a képzési struktúrában, folyamatosan számíthatott a hallgatók érdeklődésére, akik részvételével diákszerkesztőség is alakult. Mára a BA szövegnyelvészeti modulban sajtónyelvi kérdéseket is hallgathatnak a német szakosok. Anyanyelvű lektor által segített, gyakorlatorientált képzés keretében kaphattak és kaphatnak képet a hallgatók az „újságcsinálás” csínjáról-bínjáról. A német tanszékek hallgatóinak 98-99 százaléka ugyanis természetesen nem rendelkezett médiaképzettséggel, arról nem is beszélve, hogy a német nyelvű újságírás stilisztikailag és fogásaiban is különbözik a magyartól. Az újsággal így jó lehetőséget kaptak és kapnak az érdeklődők arra, hogy fejlesszék íráskészségüket a német mint idegen nyelv területén. Rendszeresen megkapják és szemlézik a Journalist című szakfolyóiratot, így is igyekeznek napra készek maradni – összegzett a főszerkesztő.
Díjnyertes szerkesztőség
A GeMa – bár természetesen elsősorban az intézeti eseményekre, oktatókra, hallgatókra fókuszált – nyitott szemmel jár a városban, sőt a világban is. A hallgatók Szegedre érkező német vendégekkel készítettek interjúkat, a Goethe Intézet rendezvényeiről is beszámoltak, valamint könyv- és filmkritikák, vagy az Armel Operafesztivál élménybeszámolói is mind színesítették a tartalmat. A 2004/05-ös tanévben első alkalommal hirdette meg a Pro Campus Presse szervezet azt a német nyelvű újságoknak kiírt pályázatát, amelyre egyetlen, külföldön megjelenő német nyelvű lapként nevezett a GeMa. Akkor 56 újság pályázott, a szegedi magazint pedig a zsűri a top 10-be sorolta, sőt, egy különdíjjal is jutalmazta a sikeres szerkesztőségi munkát.
Frissítve
Az ünnepségre meghívást kaptak többek között a GeMa korábbi diákszerkesztői, akik pódiumbeszélgetésen vitatták meg az elmúlt tíz év tapasztalatait. A magazin történetét egy kiállításon is megörökítették, az évforduló alkalmából pedig Kispál Tamás bemutatta a GeMa jubileumi számát. Tíz év nagyon hosszú idő, ráfér az újságra a szerkesztői gárda frissítése – válaszolt Kispál Tamás arra a kérdésre, hogy a sikertörténet után miért vonul most mégis vissza az általa alapított magazintól. Mint fogalmazott, az új arcok mindig új színt és változatosságot hoztak a magazin életébe, így volt ez a lektorokkal is, Robert Steinle, Markus Kóth, Ellen Tichy, majd Marco Winkler munkája nyomán. A főszerkesztő azt is hozzátette, természetesen tanácsaival továbbra is igyekszik egyengetni az intézeti médium útját. A GeMa új főszerkesztője a 2011-es őszi szemesztertől Katona Tünde, a Német Irodalomtudományi Tanszék docense.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.