Egyetem

Új francia nyelvű mesterképzés az Európa-tanulmányok Központban

Új francia nyelvű mesterképzés az Európa-tanulmányok Központban

2011. január 29., szombat
Új francia nyelvű mesterképzés az Európa-tanulmányok Központban

Mesterképzés európai oktatókkal, szinte száz százalékos elhelyezkedési lehetőség: a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (SZTE ÁJTK) működő Európa-tanulmányok Központ a 2011/2012-es tanévtől új kétéves Európa-tanulmányok szakirányú mesterképzést indít francia nyelven. A nemzetközi tanulmányok képzés közép- és kelet-európai vonatkozású specializációval rendelkezik.

A hallgatók történelmi, gazdasági, jogi és politikai megközelítésből kapnak teljes képet az európai integrációról és annak fejlődéséről, az uniós politikákról, ugyanakkor a közép- és kelet-európai régió sajátosságait is megismerhetik. Az Európa-tanulmányok Központ az oktatás és nemzetközi kapcsolatok terén is nagy tapasztalattal rendelkezik, ennek köszönhetően az új mesterképzés indítására több külföldi egyetemmel kötött együttműködési megállapodást: Université de Lyon III (Franciaország), Université Catholique de Louvain (Belgium). Ezen kívül partnerkapcsolatot tart fenn a régió több egyetemével is, így a Temesvári Egyetemmel (Románia), a Lodz-i Egyetemmel (Lengyelország). Ennek megfelelően a magyar, francia és belga oktatók is több tudományterületet képviselnek: politológia, jogtudomány, gazdaságtudomány, történettudomány.

Nemzetközi képzés, nemzetközi szinten

Az ÁJTK-n egyébként 12 éve működik francia nyelvű képzés valamilyen formában, amit a kiegészítő képzéstől egészen a kihelyezett mesterképzésig vittek, míg most 2011 szeptemberétől immár saját mesterképzéseként jegyzi az Európa-tanulmányok Központ, melynek nemzetközi tanulmányok szakiránya Magyarországon a második-harmadik helyen áll – tájékoztatott Kruzslicz Péter Pál képzési igazgató, aki hangsúlyozta: ellentmondás lenne nemzetközi tanulmányokat kizárólag magyarul oktatni. Ezért kínálják a képzést idegen nyelven, európai oktatók részvételével, akik más-más aspektusból közelítenek egy-egy témához.

Kruzslicz Péter

elmondta, a magyar hallgatók mellett a régió országaiból is érkeznek a képzéseikre, így román, moldáv, bolgár, sőt szerb diákok is érdeklődnek kurzusaik iránt, illetve természetesen a francia és belga fiatalokat is vonzza ez a lehetőség. A szervezőknek nem titkolt célja tematikában Közép-Kelet-Európa felé elmozdulni, hogy ezzel is vonzóvá tegyék ezt a régiót a hallgatók számára.

Amiért egyedülálló

A most induló képzés a maga nemében egyedülálló Magyarországon, ahol jelenleg nincsen hasonló idegen nyelvű oktatás az Európa-tanulmányok terén. A kurzusok egy részét heti rendszerességgel, más részét pedig tömbösített formában tartják meg a négy félév alatt. A mesterképzésre jelentkezhet minden európai uniós vagy harmadik országbeli állampolgár, aki megfelelő francia nyelvtudással rendelkezik. A felvétel a beküldött jelentkezési anyag és elbeszélgetés alapján történik.

Amit ad

A képzés felkészíti a hallgatókat különböző uniós állások betöltésére. Elsősorban azoknak ajánlják, akik a későbbiekben nemzetközi téren szeretnének elhelyezkedni Közép- és Kelet-Európában, vállalatoknál, nem kormányzati szervezeteknél, nemzetközi vagy uniós intézményeknél vagy a közszférában. A nemzetközi és/vagy uniós tevékenységet folytató cégeknek ugyancsak szükségük van olyan szakemberekre, akik ismerik más országok jogrendszerét és alkalmasak tanácsadói feladatok ellátására, idegen nyelvű dokumentumok, szerződések megírására és fordítására. A mesterképzés végén a hallgatók a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi tanulmányok Európa-tanulmányok szakirány, Közép- és Kelet-Európa specializáció mesterdiplomáját kapják meg.

Ahová eljuthatsz

Százszázalékos elhelyezkedés – összegez Kruzslicz Péter. Végzett hallgatóik közül sokan Brüsszelben az uniós igazgatás valamelyik szervénél, vagy valamelyik hazai minisztérium uniós főosztályán dolgoznak. Elsősorban a közszférát, a nemzetközi ügyvédi irodákat, multinacionális cégeket, illetve EU-s intézményeket célozhatják meg diplomájukkal az itt végzettek. Ugyanakkor a képzés nem könnyű – hangsúlyozza az igazgató –, hiszen francia nyelven, gyakran tömbösítve komoly tantárgyi követelményeket kell teljesíteniük a hallgatóknak. Épp ezért az alapszak mellé létezik egy négyféléves felkészítő szakosodás is azoknak, akik célirányosan erre a mesterképzésre pályáznak. A képzés költségtérítéses, 300 ezer forint félévente, ugyanakkor részleges vagy teljes ösztöndíj-lehetőségeket is vannak, amellyel mérsékelhető vagy kiváltható a tandíj.

Bővebb információ a mesterképzés honlapján található:

www.masteretudeeuropeenne.eu

Illetve az alábbi e-mail címen kérhető: masteree@eutk.u-szeged.hu

Február 8-án, kedden, 11 órától az ETK irodában tájékoztatót tartanak az SZTE alapképzésekben harmadéves érdeklődő hallgatók között; mindenkit szeretettel várnak!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.