Egyetem

Erdész leszek, fát nevelek...

Erdész leszek, fát nevelek...

2010. november 25., csütörtök
Erdész leszek, fát nevelek...
Ötvenöt éves múltra tekint vissza a Kiss Ferenc Erdészeti Szakiskola, ahol alapításakor még mezőgazdasági képzés indult el, az erdész ágazat pedig új vonalként jelentkezett. 1982-ben volt az első tanév, amikor már csak erdész osztályok voltak. A Szegedi Szolgáltatási Középiskola és Szakiskola Kiss Ferenc Erdészeti Tagintézménye (Szeged, József Attila sgt. 26.) november 26-án 15 órától ismét nyílt napot tart. A képzés letisztulásának köszönhetően a szaktanári kar is elsősorban erdőmérnökökből állt össze, de agrár-, gépész- és faipari mérnökök is oktatják a megfelelő tantárgyakat. Az elmúlt időszak alatt a tanulók köre is nagyon sokat változott. Az ötvenes évektől működő országos erdészképzéskor két iskola volt, egyik Szegeden, a másik Sopronban. Így igencsak elhatárolódott a beiskolázási körzet, melynek határát a Duna képezte. De a szakma megbecsülése is sokkal nagyobb volt abban az időben, jóval több erdészt kerestek, így nem volt ritka a hat-hétszeres túljelentkezés sem. Ebből fakadóan a tanulói kör is minőségibb volt, hiszen volt kiből válogatni. A beiskolázási körzet miatt a felvett tanulók 95%-a vidéki volt, nagyon sokan a Nyírségből jöttek. Most azonban megváltozott a helyzet, mivel az ottani családok anyagi helyzete sajnálatosan nem teszi lehetővé, hogy a gyerekük középiskolásként messzi városba járjon, kollégiumba lakjon. Így zömében Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyéből jönnek a tanulók, de néhány esetben – a beiskolázási határok megszűntével – előfordul Baranya megyei diák is. A közel 150-160 fő kollégista – akik a tanulói létszám több mint felét teszik ki – az Ady és a Vedres kollégiumban kap elhelyezést.

Kiből lesz erdész?

„Elsősorban azok választják ezt az iskolát, akik valamilyen szinten családilag, rokonilag kötődnek az erdészethez, az erdőgazdasághoz” – mondta el portálunknak Halápi Nándor, iskolaigazgató. „Tizennégy évesen nem biztos, hogy konkrét szakma mellett döntenek a gyerekek. Ekkor még lehet csak egy iskolát, egy hangulatot, egy törődési színvonalat választanak, ennek ellenére a többi iskolához képest soha sem volt beiskolázási gondunk.” Nemcsak fiúk járnak az iskolába, hiszen a tanulók 10%-a lány, akik szeretik a kihívásokat, akikben benne van a természet szeretete, az iskola jó híre, de bennük van egyfajta vagányság is. De egyáltalán nincsenek burokban tartva, mivel ugyanazt meg kell csinálniuk, mint a srácoknak, ennek ellenére sok esetben jobban, többet teljesítenek a szakmai tárgyakból, mint az erősebb nem képviselői.

Iskolai működés alapítványi segítséggel

1993-ban, az iskola egyik volt diákja – a Felső-Tisza vidéki Erdőgazdaság akkori igazgatója – kezdeményezésére létrejött egy magánalapítvány, a Kiss Ferenc Alapítvány az Erdészeti Oktatásért. Elsődleges célja mellett felvállal kutatási munkákat, közmunkásokat oktat az erdőgazdaságoknál, és az így befolyó összeggel – éves szinte 8-12 millió forinttal – segíti az iskola napi működtetését is. A tanulók szintén az alapítványtól kapják az ösztöndíjukat, melyet egyrészt a tanulmányi eredményekkel tudják kiérdemelni, másrészt pedig szociális helyzetük alapján kaphatják meg. Ez a tavalyi évben gyerekekre lebontva havi 20-30 ezer forintot jelentett, ami jelentős összegnek tekinthető. Az erdészeti oktatás, a hasonló létszámú szakiskolákat tekintve, nagyságrendekkel drágábbnak mondható. A tantervben eleve meghatározott gyakorlatok zöme géphez kötött, az erdőterületre a gyerekeket szállítani kell, ami naponta 40-50 km-es távolságot jelent. A szállítást saját autóbusszal, mikrobusszal, teherautóval végzik, azonban ezek fenntartása, üzemeltetése jelentős összegeket emészt fel, hiszen csak az üzemanyag évi 8-9 millióba kerül.

Csemetekert

Az iskola csemetekertje a Sándorfalvi út mellett, mintegy három hektáron terül el, amiből egy hektárt művelnek. A gyakorlati oktatás keretében megtermelt facsemetéket a szegedi fásításokhoz használják, ezzel is növelve az iskola bevételét. Itt kaptak helyet az iskola szakkörei – preparátor, erdész, vadász, horgász szakkör –, a gépműhely, és a garázsok. A területen található különböző tanpályákon történnek a gyakorlati oktatások, a gépismeret, a fakitermelési fogások elsajátítása. Akár traktorvezetői jogosítványt is szerezhetnek a tanulók, mivel saját tanpályával és oktató járművel is rendelkeznek. Az iskolában folyó képzésről bővebb információk a Felvételi tájékoztatóban olvashatók.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.