A Bajai Csillagvizsgáló és a Szegedi Tudományegyetem vezetésével 2008 óta folyó szupernóva-kereső program egyik július 7-ei felvételén magyar csillagászok 12 fős csoportja egy új szupernóvát fedezett fel – írja a hirek.csillagaszat.hu, a Magyar Csillagászati Egyesület hírportálja.
A felfedezést eredményező felvétel a
2005-ben üzembe helyezett 50 cm átmérőjű automata távcsövével készült július 7-én hajnali 3 óra körül. A 16,6 magnitúdós (a szabad szemmel láthatónál 10 ezerszer halványabb) szupernóva az NGC 6339 jelű galaxis közelében található halvány és távoli galaxis magjának közelében jelent meg. A
Bajai Asztrofizikai Robot Távcső (BART)
előre meghatározott program alapján rendszeresen fotózza az égbolt galaxisokban gazdag területeit, hogy az azokban felvillanó szupernóvákat felfedezze. Ezeknek a robbanó csillagoknak a vizsgálata kulcsfontosságú a Világegyetem működésének megértése szempontjából. Hazánkból legutóbb
Berkó Ernő
amatőrcsillagász fedezett fel szupernóvát 1999-ben, azt megelőzően viszont a Piszkéstető Obszervatóriumból 1964 és 1995 között több mint 40 robbanó csillagot sikerült elsőként azonosítani. A mostani felfedezés a következő kutatók munkájának gyümölcse:
Vinkó József, Szalai Tamás, Nagy Richárd, Szűcs László
és
Szatmáry Károly
(Szegedi Tudományegyetem);
Hegedüs Tibor, Bíró Imre Barna, Borkovits Tamás
és
Szakáts Róbert
(Bajai Csillagvizsgáló);
Sárneczky Krisztián
(Magyar Csillagászati Egyesület);
Kiss Zoltán
(MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete) és
Csák Balázs
(Max-Planck-Institut für Astronomie). A képen a felfedezést eredményező felvételpár látható. A bal oldali, június 6-ai képen még csak a halvány galaxis látszik, a jobb oldali, július 6/7-ei felvételen azonban már a szupernóva túlragyogja anyagalaxisát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.