Egészség

Az SZTE kutatói térképezték fel a BCG-oltás és a koronavírus közti kapcsolatot

Az SZTE kutatói térképezték fel a BCG-oltás és a koronavírus közti kapcsolatot

2021. február 11., csütörtök
Az SZTE kutatói térképezték fel a BCG-oltás és a koronavírus közti kapcsolatot

A Szegedi TudományegyetemÁltalános Orvostudományi Kar (SZTE ÁOK) kutatócsoportja 802 olyan közös fehérjerészletet talált a BCG-oltás és a COVID–19 fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírus között, amelyek szerepet játszhatnak a vírussal szembeni immunválaszban. A rangosClinical and Translational Immunologyfolyóiratban megjelent közlemény eredményei fontosak lehetnek a BCG-oltás és a COVID–19 betegség immunológiai kapcsolatának felderítésében.

A kutatócsoport egyik tagja, dr. Virok Dezső, az SZTE ÁOK Orvosi Mikrobiológiai Intézet docense elmondta, a BCG-oltás egy legyengített kórokozót tartalmazó vakcina, amely az emberre nem veszélyes, de a tuberkulózis megelőzésére alkalmas immunválaszt alakít ki. Ezt a vakcinát 1954-től hazánkban is kötelezően alkalmazzák.

- A szakirodalomban közismert, hogy a BCG-oltás érdekes módon más fertőzések ellen is véd, például különböző légúti fertőzések ellen. A BCG-oltás védő szerepét a COVID–19 fertőzésben is felvetették.Különösen a járvány első hullámában figyelték meg,hogyazokban az országokban, ahol az oltási programot felfüggesztették, vagy nem vezették be, mint például Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban és az USA-ban, a COVID-vírus drámai mértékben követelt áldozatokat. Ahol viszont a népesség nagy része megkapta ezt a vakcinát, kevesebb volt a COVID–19 fertőzések előfordulása és súlyossága – utalt az előzményekre dr. Virok Dezső.

A Szegedi Tudományegyetem kutatócsoportja.

Hozzátette, ezt az is magyarázhatja, hogy a BCG-oltásban és a COVID–19 fertőzést okozó SARS-CoV-2 vírusban olyan hasonló fehérjerészletek találhatók, amelyeket az immunrendszer a BCG-oltás után „megtanul”, és későbbi SARS-CoV-2 fertőzés során felismeri és védekezik a vírus ellen.Ezt a jelenséget keresztimmunitásnak nevezik.

FOLYTATJÁK A VIZSGÁLATOT

Ezeknek a közös fehérjerészleteknek az azonosítását a Szegedi Tudományegyetem kutatócsoportja: dr. Virok Dezső (SZTE, ÁOK, Orvosi Mikrobiológiai Intézet), Urbán Szabolcs (SZTE, ÁOK, Nukleáris Medicina Intézet), dr. Paragi Gábor (SZTE, ÁOK, Orvosi Vegytani Intézet) és dr. Burián Katalin (SZTE, ÁOK, Orvosi Mikrobiológiai Intézet) végezte el. A kutatók a BCG-oltással kapcsolatos további laboratóriumi vizsgálataikat a magyarországi BACH (BCG-vel a Covid–19 ellen hazánkban) program támogatásával folytatják.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.