Már régóta tudomásuk van az egészségügyi hatóságoknak arról, hogy számos étrend-kiegészítő illegálisan előállított gyógyszerhatóanyagot tartalmaz, mégsem tettek olyan intézkedést, amely megakadályozta volna, hogy ezeket a termékeket továbbra is a fogyasztókat megtévesztve, akár életüket is veszélyeztetve árusítsák - írta a Magyar Nemzet.
A lap, amely hétfőn elsőként számolt be a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán készült vizsgálatról, kedden azt írta: az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) 2008 januárja és 2010 júniusa között 113 hamisítás vagy illegális forgalmazás gyanújával lefoglalt, illetve beküldött mintáról adott ki analitikai szakvéleményt. Ezen a területen nincs piacellenőrzési jogköre az OGYI-nak, a vizsgálatokat más hatóság által folytatott eljáráson belül végezték, s az eredményről minden esetben tájékoztatták a „megrendelőt”. A megvizsgált 113 minta között háromféle regisztrált étrend-kiegészítő, a többi illegálisan forgalmazott, ismeretlen eredetű készítmény volt. Az OGYI laboratóriumában bevizsgált étrend-kiegészítőkben potencianövelő gyógyszerhatóanyagot találtak, ugyanazt, amit a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karán vizsgált termékekben. A Magyar Nemzet azt írta, hogy az OGYI közlése szerint nincs szankcionálási jogkörük. Ugyanezt közölte az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgatója,
Martos Éva
is, aki elmondta: nem tudtak az OGYI vizsgálati eredményeiről. A lap szerint az ÁNTSZ annyit tett, hogy zároltatta a szóban forgó készítményeket, vagyis azokban a boltokban, ahova az ellenőrök eljutottak, megkérték az eladókat, hogy amíg a hivatalos vizsgálat nem igazolják a gyanút, ne árusítsák a szereket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.