Magyarország lakossága 1980 óta folyamatosan csökken, azonban Szeged állandó lakossága 8 évvel ezelőttig még növekvő tendenciát mutatott. Jelenleg rohamléptekben néptelenedik, miközben a környező kistelepülések gyarapodnak. Cikksorozatunk első részében Szeged és a közeli települések állandó lakosságának változását vizsgáljuk meg.
Az előzetes népszámlálási adatok is jól mutatják Szeged elnéptelenedését, azonban a Belügyminisztérium honlapján minden minden évben közzéteszik a települések állandó lakosainak számát, amelyből részletesebben leszűrhetjük a folyamatokat.
A drasztikus csökkenés időpontjának kezdete pedig pontosan egybeesik számos környező település fordulópontjával, amelyek elnéptelenedés helyett jelentős növekedésnek indultak. Ilyen például Sándorfalva, amely lakossága 2015-re 8182 főre csökkent, azóta pedig töretlenül ível felfelé, idén már elérte a 8582 lakost. Azonban akadnak olyan települések is, amelyek már hosszú ideje gyarapodnak, mint például Mórahalom, ahol több mint 20 éve nő a lakosság, 2003-ban 5.669 fő élt a településen, 2015-ben elérte 6182-t, jelenleg pedig már 6580 a lélekszám.
Külön érdekesség, hogy a migráció sújtotta Röszke is magához mérten jelentősen nőtt 2012 és 2020 között. Három évvel ezelőtt érte el csúcspontját 3649 fővel, amely azóta 3632-re csökkent, azaz jelenleg is jelentősen jobb lakosságmegtartó erővel rendelkezik, mint Szeged.
Következő cikkeinkben megpróbálunk választ keresni arra, mi lehet Szeged szempontjából a probléma forrása, milyen köze van a kialakult helyzethez a városvezetésnek és mitől lettek a környező települések vonzóbb alternatívák.
Diagrammok: stat.dbhir.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.