Ahogy azt megírtuk, a Kúria döntése értelmében törvénysértő az önkormányzat, májusban, baloldali többséggel elfogadott lakásrendelete. A döntés összhangban van a kormányhivatal és a hódmezővásárhelyi jegyző korábbi határozatával.
– Szegedi Fidesz: az önkormányzatnak vissza kell fizetnie a törvénysértő lakásrendelet alapján beszedett díjakat
– mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Chovanecz Kata. A Fidesz önkormányzati képviselője hangsúlyozta, hogy törvénysértő gyakorlat alapján működött a szegedi önkormányzat ingatlankezelő cége, az IKV Zrt. A Kúria a napokban hozott döntésével megsemmisítette a szegedi lakásrendelet törvénysértő rendelkezéseit.
A lakásrendelet összekapcsolta az önkormányzati lakások szociális alapon történő bérbeadását és a költségelvű bérbeadást. Ez pedig azt eredményezte, hogy sok szegedi családtól tavaly augusztustól az IKV Zrt. a korábbinál lényegesen magasabb bérleti és egyéb díjakat szedett be. A szociális alapon bérbe adott lakásoknál felszámoltak külön szolgáltatási díj néven karbantartási, biztosítási, egyéb üzemeltetési és ügyviteli díjakat, ami átlagosan havi 10-11 ezer forintos tehernövekedést jelentett a bérlőknek. Januártól ismét változtak a bérleti díjak, a belvárosban élők például 30-40 ezer forintos pluszköltséggel szembesültek, amelyről időben nem is értesítették őket.
A Fidesz képviselői már a rendelet tavaly májusi elfogadásakor jelezték, hogy a módosítás törvénysértő.
-Felszólítjuk a baloldali városvezetést, haladéktalanul alkosson a jogszabályoknak megfelelő lakásrendeletet, az IKV pedig fizesse vissza a törvénytelenül beszedett díjakat a megkárosított bérlőknek
-jelentette ki Chovanecz Kata.
TÖBB SEBBŐL VÉRZŐ RENDELET
A Kúria Varga Zs. András vezette önkormányzati tanácsa – június 30-i hatállyal – megsemmisítette a szegedi önkormányzat lakásrendeletének lakbérkedvezménnyel történő költségelvű bérbeadására vonatkozó részét. A január 17-én meghozott, a Kúria honlapján olvasható határozat rögzíti, a törvény az önkormányzati lakások szociális helyzet alapján történő bérbeadását és a költségelvű bérbeadását egymástól elkülönülten szabályozza. A kétféle bérbeadás ezért nem kapcsolható össze. Költségelvű bérbeadás esetén az önkormányzat nem állapíthat meg lakbérkedvezményt. Az önkormányzat – a határozatban ismertetett vádiratában a többi közt arra hivatkozik -, hogy a szegedihez hasonlóan szabályozott lakbérkedvezmény nem egyedi a magyar nagyvárosok között. A bíróság döntött a rendelet a bérbeadó által kezdeményezett csereelhelyezést szabályozó részének megsemmisítéséről is, mivel az nem felelt meg az egyértelműség elvének.