Megvédtük a rezsicsökkentést,
sikerült visszaverni az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon
- jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfő éjjel Brüsszelben, az európai uniós csúcstalálkozó első napját követően facebook posztjában.
"Van elég bajunk enélkül is. Egekben vannak az energiaárak, magas az infláció, és a szankciók miatt egész Európa egy világgazdasági válság szélén táncol. Ilyen körülmények között
kibírhatatlan lett volna számunkra, ha drágább olajjal kell működtetnünk a magyar gazdaságot.
Ez felért volna egy atombombával. De ezt sikerült elkerülni" - hangoztatta a kormányfő.
Kijelentette: "Olyan megállapodást hoztunk tető alá, amely kimondja, hogy
azok az országok, amelyek az olajat csövön keresztül kapják, továbbra is a régi feltételekkel folytathatják a gazdálkodásukat.
A családok ma este nyugodtan aludhatnak, a leghajmeresztőbb ötletet sikerült kivédeni" - tette hozzá Orbán Viktor.
Orbán Viktor éjszakai facebook posztját itt nézheti meg:
A miniszterlnök a délután 4 órakor kezdődő csúcsra érkezve a Hír TV-nek nyilatkozva azt mondta, hogy kemény küzdelemre számít és úgy fogalmazott: a dolgok nem néznek ki jól, mert a terv nem tartalmazza azt a garanciát, mely szerint ha a vezetéken érkező orosz olajjal történik valami, akkor tengeren keresztül lehessen eljuttatni Magyarországra.
A teljes nyilatkozatot itt nézheti meg:
Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy a küzdelemben vannak-e szövetségesei Magyarországnak délután azt mondta: Egy, csak egy legény van talpon a vidéken, később azonban egy bejegyzésben azt írta, hogy a csehek és az osztrákok is csatlakoztak a magyar tervhez.
AZ UNIOS VEZETŐK IS ELÉGEDETTEN NYILATKOZTAK A MEGÁLLAPODÁS UTÁN
Charles Michel tájékoztatása szerint az olajembargó azonnal vonatkozik az Oroszországból származó olajimport több mint kétharmadára. Az orosz olaj kivitelének tilalma "hatalmas finanszírozási forrást vág el" Moszkva hadigépezetétől - húzta alá.
A tanácsi elnök arról is tájékoztatott, hogy az Európai Unió új szankciós csomagja "más kemény intézkedéseket is tartalmaz", köztük a Sberbankot, Oroszország legnagyobb bankját kizárja a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből, három nagy orosz állami tulajdonú műsorszolgáltató uniós szolgáltatásának betiltásáról rendelkezik, továbbá az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért felelősöket von a megszorító intézkedések hatálya alá.
Charles Michel üzenetében Vlagyimir Putyin orosz elnököt megszólítva azt írta: nem a szankciók, hanem az Ukrajna elleni orosz háború akadályozza az élelmiszerek szállítását - mint írta -, veszélyeztetve ezzel az élelmiszer-biztonságot. Több mint 20 millió tonna gabona vesztegel Ukrajnában Oroszország aknái és háborúja miatt - emelte ki.
"Meg kell állítanunk a háborút, és helyre kell állítanunk a globális élelmiszer-ellátási láncokat" - fogalmazott a tanácsi elnök, és felszólította a Kremlt, hogy hagyjon fel a hírek hamisításával.
Michel kijelentette azt is: az Európai Tanács, valamint a világ hét legfejlettebb iparú országa (G7) továbbra is segíti Ukrajnát azonnali likviditási szükségleteinek kielégítésében. A tagállami vezetőket tömörítő tanács továbbá készen áll arra, hogy 9 milliárd eurós támogatást nyújtson Kijevnek. "Erős és konkrét támogatást jelent ez Ukrajna újjáépítéséhez" - tette hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében üdvözölte az olajszállításra is vonatkozó szankciós csomagról szóló megállapodást. A megszorító intézkedések az év végére az Oroszországból az Európai Unióba irányuló olajkereskedelmet mintegy 90 százalékkal fogják csökkenteni - közölte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.