Az idei év februárjától júliusig vizsgálta a három legnagyobb egyetemi város – Debrecen, Pécs és Szeged – albérleteinek hirdetéseit az Otthontérkép Csoport. Ennek az eredményeit egy informatív kutatásban foglalta össze, amit összegezni fogunk. Egy dolgot azonban már az elején elárulhatunk: megéri Szegeden egyetemistának lenni!
A felsőoktatási ponthatárok kihirdetése után mindig nagy az izgalom szülőkben és diákokban egyaránt, hogy jut-e, marad-e kollégiumi férőhely, és ha nem, akkor mennyiért sikerül kiadó lakást találni. Az Ingatlantájoló oldalon vizsgálták az elmúlt fél évben a nagy egyetemi városokban hirdetett kiadó lakásokat, és világosan látszik: egyre kevesebb a kiadó lakás, ugyanakkor a bérleti díjak növekedésnek indultak.

Látványosan csökken a kiadó lakások vidéki kínálata
Mint írtuk, a kutatást 2021. februárjától júliusig végezték az ország három legnagyobb, vidéki egyetemi városában. Debrecenre, Pécsre és Szegedre is egyaránt igaznak bizonyul, hogy ezalatt a hónapok alatt folyamatosan csökkentek a kiadó lakások. Természetesen azt nem lehet kiszűrni, hogy mely lakásokat bérelték ki egyetemisták, de az adat ettől még hasznos: megmutatja, hogy folyamatos az érdeklődés a bérlemények iránt.
Szeged a legolcsóbb
Míg Debrecenben átlagosan 154 ezer forintot kellet fizetni egy kiadó lakásért júliusban (négyzetméterenként 2 479 forintra jött ki az összeg), addig Pécsett 134 ezer forint egyhavi bérleti díj (négyzetméterenként 2 295 ft). Kizárásos alapon a sort Szeged zárja, de ezúttal örülhetünk az utolsó helynek, ugyanis nálunk a legolcsóbbak az albérletek: átlagosan 131 ezer forintot kértek el havonta egy lakásért, ami négyzetméterre levetítve 2 173 forint volt.
Hogy legyen viszonyítási alapunk, az Otthontérkép Csoport kutatása megjegyzi, hogy a fővárosban az átlagos díjak nem sokkal magasabbak, de az olyan kisebb alapterületű lakások, amelyek diákoknak ideálisak és jó helyen vannak, akár 30-50 ezer forinttal is drágábbak lehetnek, mint vidéken.
Érdekesség, hogy a fenti árakon Debrecenben és Szegeden egy 57-62 négyzetméter közötti lakást bérelhetünk ki, Pécsett viszont a kiadásra kínált lakások általánosságban véve kisebb alapterületűek, 53 és 58 négyzetméter között mozognak.
Az árak mindenhol növekedtek, de a legkevésbé Szegeden
A kutatásban résztvevő Ingatlantájoló.hu szakértője szerint az áremelkedés mértéke már városonként más-más képet mutat. Debrecenben például, ami egyébként sem volt olcsó a többiekhez viszonyítva, az említett időszakban 14 százalékos növekedést lehetett kimutatni, addig Pécsett ugyanebben az időszakban 17 százalékkal lettek drágább az albérletek.
A drágulás Szegeden volt a legkisebb, mindössze 10 százalékos növekedést mutattak februártól júliusig a bérleti díjak.
A négyzetméterre vetített átlagár növekedés Szegeden és Debrecenben megegyezőek voltak, mindkét városban 8 százalékos, Pécsett viszont érdekes módon ugyan ez az adat csupán a 6 százalékot érte el.
A legolcsóbb szobák és lakások már nincsenek a kínálatban
A legolcsóbbnak számító lakások árai szintén Debrecenben voltak a legmagasabbak, 70 ezer forintosak – ezek a lakások udvari, úgynevezett apartman-lakásokat jelentettek a belvárosban. A klasszikusnak mondható önálló lakások inkább 75-80 ezer forintos árakon indultak. Egy 10 négyzetméteres félszoba ára pedig a 40 ezer forintot is meghaladja.
Ezzel szemben Szegeden 60 ezer havonta a legolcsóbb önálló lakás, s bár belvárosi, de félszuterén otthonról van szó. Szobát már 35 ezer forintért ki lehetett bérelni júniusban és júliusban, ez a “belépő havi szobaár” februárban azonban még csak 28 500 forint volt.
Szobát bérelni viszont Pécsett a legolcsóbb, ott 30 ezer forintért is lehetett találni a nyár végén, azonban érdemes megemlíteni, hogy a legolcsóbb szoba bérleti díja februártól májusig mindössze 16,5 ezer forint volt. A nagyobb helyi kínálat miatt önálló, másfél szobás uránvárosi lakás már 60 ezer forinttól bérelhető Pécsett, aminek az állapota elfogadható, de nem hibátlan.
A luxus is nálunk kerül a legkevesebbe
Mondanunk sem kell, hogy melyik város nyerheti el a legdrágább luxuslakás díját: Debrecenben júliusban átlagosan 750 ezer forintért lehetett ingatlant találni a legfelsőbb kategóriában, ami a korábbi hónapokhoz viszonyítva igen magas, hiszen februártól májusig “csak” 650 ezer forint volt az átlag albérleti költség. Pécsett a teljes vizsgált időszakban havi 620 ezer forintért lehetett kibérelni a legdrágább lakást, tehát ott nem volt megfigyelhető olyan nagymértékű drágulás, mint Debrecenben.
Szegeden a luxus-bérlet is keresett volt, hiszen a legmagasabb bérleti díj fokozatosan csökkent februártól májusig 495 ezer forintról 300 ezer forintra, majd júniustól júliusig 330 ezer forintról 320 ezer forintra.
Kiemelt képünk illusztráció!