Sok tényező befolyásolja a fertőzöttségi adatokat, ezért körültekintően kell eljárni, amikor egyes országokat hasonlítunk össze – mondta Ledia Lazeri, WHO magyarországi irodavezetője.
Szerinte Magyarországon is számítani lehetett a fertőzések növekedésére a nyári időszak után és ezt vetítették előre a Nemzeti Népegészségügyi Központ szennyvízmintákon végzett előrejelzései, amelyek pontosan mutatták a közeljövőre vetítve, hogyan alakulhat a fertőzöttség.
Az európai országok különbözőségei a védekezésben is előjönnek
Európában az esetszámok a csúcsokra ugrottak, de országonként jelentős különbségek vannak. Ezt több tényező is magyarázza. Az egészségügyi intézményrendszer, a tesztelési és az ápolási kapacitások mellett a közegészségügyi intézkedések betartásán is sok múlik.
Nagy különbségek vannak egyes országokon belüli is a távolságtartási és a maszkviselés szabályainak betartásában
és társadalmi csoportok között is nagy eltérések mutathatók ki. Emellett a földrajzi elhelyezkedés is befolyásoló tényező.A melegebb éghajlat előnye, hogy szabadtéren lehetnek
A kontinens déli részén az éghajlat lehetővé teszi a kültéri rendezvényeket, amely szintén egy védő faktor.
Az irodavezető szerint sok múlik a lakosság demográfiai korösszetételén is és az idősebb korosztály életkörülményein.
„Az első hullám idején a tapasztalat azt mutatta, hogy biztonságosabb saját otthonban élni, mint idősotthonban”
– mondta.
Úgy vélte, hogy az alábbi tényezők miatt nagyon körültekintően kell eljárni, amikor egyes országok fertőzési adatait vetjük össze egymással.
(hirado.hu)