Közélet

Nyugvó szakaszba értünk, a járvány mérséklődik hazánkban

Nyugvó szakaszba értünk, a járvány mérséklődik hazánkban

2020. május 14., csütörtök
Nyugvó szakaszba értünk, a járvány mérséklődik hazánkban

Ma újabb védőeszköz-szállítmány érkezik 29 kórházba, idősotthonokba és a mentőszolgálatra – jelentette ki Kiss Róbert rendőr alezredes az Operatív Törzs csütörtöki tájékoztatóján.

Mint mondta, mobiltelefonra letölthető két alkalmazás jelent meg: az egyik a hatósági házi karanténban lévőknek az elektronikus ellenőrzését segíti, a másik pedig az úgynevezett vírusradar. Ez az alkalmazás a kontaktkutatást segíti, hogy a hatóságok lássák, mely személlyel érintkeztek több, mint húsz percen keresztül. A mai napon érvényben lévő hatósági házi karanténok száma 11 084, az elmúlt 24 órában 14 magatartásszegés volt ezzel kapcsolatban – számolt be az alezredes. Tegnap 335 fővel szemben kellett intézkedni a rendőröknek Budapesten, vidéken pedig 66 fővel szemben a védelmi intézkedések be nem tartása miatt. A határon személyforgalom esetén Nagylaknál kétórás várakozásra kell számítani – ismertette Kiss Róbert. Újabb 39 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, ezzel 3380-ra nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Ez az adat belesimul a több mint egy hete jellemző arányba, amely szerint egyenes arányban van a fertőzöttek számának alakulása. Elhunyt újabb hat krónikus beteg, így 436 főre emelkedett az áldozatok száma, 1169-en pedig már meggyógyultak.

Az aktív fertőzöttek száma egyre mérséklődik, mára 1775 főre csökkent.

Az aktív fertőzöttek 59, az elhunytak 79, a gyógyultak 59 százaléka budapesti vagy Pest megyei. 658 koronavírusos beteget ápolnak kórházban és 49-en vannak lélegeztetőgépen – tájékoztatott a legfrissebb adatokról az országos tiszti főorvos. Müller Cecília elmondta: jelentősen nő a laboratóriumi vizsgálatok száma, amely már 123 258. Ez azt jelenti, hogy

nyugvó szakaszba értünk, a járvány mérséklődik hazánkban.

Müller Cecília elmondta, javuló járványügyi helyzetben a munkavállalás körülményei is változni fognak, eddig sokan voltak home office-ban, de a járványtól függetlenül is lehetőséget teremtett, hogy a munkaadók éljenek ezzel a fajta megoldással. Hozzátette, vannak olyan munkakörök, ahol a jelenlét elengedhetetlen. Sok munkahelyen sokan vannak egy légtérben, ezekre

különösen érdemes figyelni, hogy kizárólag egészséges ember menjen be dolgozni.

– Fokozottan ügyeljünk a személyes higiénére is, ha van rá lehetőség, már a belépéskor legyen érintés nélküli kézfertőtlenítő adagoló, de a naponta többszöri szappanos kézmosás is fontos – kérte a tiszti főorvos. A vírusölő fertőtlenítőszerekkel végzett fertőtlenítést külön érdemes a takarítószemélyzetnek megtanítani, például nem mindegy, mennyi ideig használják ezt a felületen. Az országos tiszti főorvos közölte, hogy nem szabad törölni ezeket a szabályokat akkor sem, ha zavarólag hatnak. Nagyon fontos a megfelelő koncentrációban való használat is. Be kell tartani az alkalmazási előírásokat.

A természetes szellőztetés a legjobb módszer, de ha csak mesterségesen megoldható a szellőztetés, akkor szakemberrel kell elvégeztetni a berendezések tisztítását, fertőtlenítését.

Nem javasolt belső-levegőkeringtetési rendszerek alkalmazása. Ha a munkahelyen fordul elő megbetegedés, a betegnek szólnia kell a munkáltatójának, és a népegészségügyi hatóság előírásait kell követni. Orvoshoz kell mennie annak, aki beteg.

A munkahelyi étkezőkben tartsák a megfelelő távolságot az asztalok között, és több ütemben, időben elnyújtva vegyenek részt az étkezéseben.

60 fok felett a vírus elpusztul, ezért ha az ételeket 60 fok felett tartják, nem fertőzhetnek. Álljon kézfertőtlenítő rendelkezésre az étteremben! Mosogatni magas hőmérsékleten kell! A munkahelyi konyhában ajánlják a mosogatógépek használatát, mert ez magas hőfokon képes elpusztítani a kórokozókat.

Ne feledkezzünk meg a kihelyezett tálcák, kenyérkosarak, sószórók fertőtlenítéséről sem

– tette hozzá Müller Cecília. Újságírói kérdésre válaszolva a tiszti főorvos azt mondta, a térkép a

koronavirus.gov.hu

oldalon a mindenkori fertőzöttek számát mutatja, változások azért lehetnek, mert a laboreredmény után vizsgálják meg a beteget a járványügyi szakemberek, ekkor korrigálják az adatokat aszerint, hogy hol él a fertőzött. Müller Cecília úgy véli, egyre több ismeretünk van a kórokozóról,

a gyulladásos és a fokozott immunreakció mellett fokozott véralvadás is keletkezik.

A bőrtüneteknek és a többszervi zavaroknak is lehetnek ezek az okozói. Maradandó károsodás is lehet a vége, bár ez viszonylag ritkán fordul elő. Leginkább a tüdőkapacitás némi mérséklődése tapasztalható. Elmondta azt is, hogy

az UV-sugárzásnak van fertőtlenítő hatása, így a felületeken lévő vírusokat elpusztítja, illetve a meleg levegő kiszárítja azokat.

Müller Cecília ismertette, a mai adatok szerint 784 fő él idősotthonban a fertőzöttek közül, vagyis a betegek 23 százaléka. Ugyanebben az arányban vannak az elhunytak is. Az összes fertőzött 13 százaléka egészségügyi dolgozó, ez az arány a járvány ideje alatt szinte állandónak tekinthető.

Jelenleg 45 kórházi osztályban van jelen a vírus, ezek zárlat alatt vannak,

nem fogadnak új beteget, ameddig nem tehetőek újra vírusmentessé – hangsúlyozta a tiszti főorvos. A 11. és 12. héten elvégzett vizsgálatok számának módosítása egy adminisztrációs hiba miatt történt. Ekkor még nem voltak tömeges számban megbetegedések hazánkban – jelezte az országos tiszti főorvos, hozzátéve csak a minták számát korrigálták. Zala megyében két idősotthont tartanak nyilván, ahol felütötte a fejét a vírus. Az egyikben 43 gondozott és 12 ápoló betegedett meg, 30-an vannak kórházban és egy időskorú halt meg. A másikban 38 pozitív eset van, és 13-an a személyzetből fertőződtek meg. Huszonhárman vannak kórházban és hárman elhunytak.

(M1, MN)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.