Gazdaság

Szegeden az egyik legkevesebb az iparűzésiadó-bevétel – az önkormányzat szerint jó ez így

Szegeden az egyik legkevesebb az iparűzésiadó-bevétel – az önkormányzat szerint jó ez így

2019. január 30., szerda
Szegeden az egyik legkevesebb az iparűzésiadó-bevétel – az önkormányzat szerint jó ez így

Botka László múlt héten csütörtökön a Közéleti Kávéházban azt mondta, örül, hogy Szegedre nem települ több vállalkozás, ugyanis ezzel megelőzhető, hogy ellehetetlenüljön a város. Szerinte korábban azok a városok sorra mentek tönkre, ahol a gazdasági világválság idején autóipari vagy híradástechnikai összeszerelő üzem működött.

2018-ban 9,3 milliárd forint iparűzésiadó-bevétellel számoltak a szegedi költségvetés összeírásakor, ami körülbelül a teljes, 13,4 milliárdos tervezett adóbevétel 75 százaléka. Idén már azzal dicsekedett Botka László, hogy a tervezetet sikerült meghaladni, így 10,2 milliárd forint folyt be Szegeden iparűzési adóból.

Győrben ugyanez az adat a tavalyi évben a 23 milliárdot is meghaladta – a Rába-menti város 80 milliárdos 2017-es bevételének több mint negyede, ezen kívül építményadóból és idegenforgalmi adóból származó bevétel is folyt be Győrnek, ahol 22 067 vállalkozást jegyeznek. Itt a 2017-es kiadások meghaladták a 66 milliárd forintot.

Pécsen 2017-ben az összes adóbevétel 11,3 milliárd forint volt, amelyből 7,3 milliárd forint az iparűzési adóból befolyt összeg. Ugyanott a 2018-as költségvetésben szereplő tervezett iparűzésiadó-bevétel 7,4 milliárd forint. Debrecenben tavaly 12,2 milliárdra rúgott a tervezett bevétel, melyet 300 millió forint híján szeptember végéig sikerült elérni. Ráadásul tavaly kiderült, hogy a cívisváros kapja meg a Magyarországon épülő BMW-gyárat, így további fellendülés elé néz Debrecen.

Kecskemét is dinamikusan fejlődik

A Szegednél kisebb Kecskeméten 2008-óta folyamatosan nő az iparűzésiadó-bevétel, 2018-ban már 9 milliárd forintnál is több folyt be a városkasszába. Kecskemét városvezetése fontosnak tartja a nagy ipari cégek letelepedését. Bács-Kiskun megyeszékhelye tíz éve dinamikusan fejlődik. "Azt kell mondanom, hogy a gazdaság a motorja minden fejlődésnek, a kulturális fejlődésnek, a szociális területen lévő szolgáltatás-javításának, valamint a közösségi életben a játszóterek és a parkok megújulásának" – nyilatkozta Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester a Hír TV-nek. A fejlődés érdekében Kecskemét 2007-ben úgy döntött, hogy fokozatosan, évről évre csökkentik az akkor még 2 százalékos iparűzési adót. Ez a csökkentés megállt 1,6 százaléknál.

"Általánosságban elmondható, hogy minden esztendőben átlagosan félmilliárd forinttal több folyt be a kasszába, mint egy évvel korábban.
Ennek egy része nyilvánvalóan a Mercedesnek és beszállítóinak köszönhető, de ne feledjük, hogy Kecskeméten mintegy 16 ezer vállalkozás működik, és olyan cégek is itt vannak, mint például az Univer, A Phoenix Mecano, a Knorr-Bremse, a Zarges, az ElringKlinger" – nyilatkozta lapunknak Szemereyné Pataki Klaudia.

A szegedi Fidesz felháborodását fejezte ki

"Magyarországon egyedülállóként talán Szeged polgármestere örvend ennek az eredménynek, hogy nincs gazdasági fellendülés, nincs új adózó. Szerintünk szégyen, hogy a szegedi polgármester arra büszke, hogy az adóbevételeket csak szinten tudja tartani, és nem a város gyarapodása a fontos neki" – nyilatkozta a Fidesz szegedi alapszervezetének elnöke, Bartók Csaba. Az önkormányzati szeged.hu azonban továbbra is állítja, mindenki félreértette a polgármester szavait a Közéleti Kávéház évértékelőjében. "A legutóbbi pénzügyi válság idején, 2008-2009 tájékán sorra dőltek be a korábban irigyelt dunántúli városok és települések, ahová odatelepült egy autó-összeszerelő akármi, vagy egy telefon-összeszerelő akármi, teremtett 2-3000 munkahelyet. Fizetett a kisváros méreteihez egy halom iparűzési adót, majd jött a gazdasági világválság, bezárták a gyárat és elvitték Kínába vagy Indiába és ott maradtak hoppon" – magyarázta a polgármester múlthéten.

"Ebből a szempontból az, hogy a szegedi gazdaságnak nincs egy túlsúlyos szereplője és ágazata, ezt egy előnynek és egy védelemnek tekintem" – jelentette ki.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.