Hírzóna
Brexit – Theresa May: ideje, hogy Brüsszel komolyan vegye a javaslatainkat
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Theresa May szerint ideje, hogy az Európai Bizottság komolyan vegye a brit EU-tagság megszűnése utáni kapcsolatok feltételrendszerére kidolgozott londoni javaslatokat.
A konzervatív párti brit miniszterelnök a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak kijelentette: London úgy tapasztalja, hogy a bizottság nagyon erőteljesen igyekszik kitartani saját merev álláspontja mellett, saját érdekeinek nézőpontjából tekintve a Brexit-folyamatra.
May alig burkolt utalást tett arra, hogy lehetségesnek tartja a megegyezést az EU-tagállamok meghatározó vezetőivel akár az Európai Bizottság megkerülésével is.
Elmondta: gyümölcsöző tárgyalásokat tartott mások mellett Angela Merkel német kancellárral, és általában is az a benyomása, hogy az európai vezetők kezdik fontolóra venni saját gazdaságuk, saját népük érdekeit és Európa egészének jövőjét.
Hozzátette: véleménye szerint megvan a készség az uniós országokban a konstruktivitásra, annak felismerésére, hogy “az óra ketyeg”, és most már tényleg el kell kezdeni tárgyalni.
Az Európai Bizottság számára kidolgozott legújabb brit kormányzati javaslatcsomagról a miniszterelnök azt mondta: az indítvány azt jelenti, hogy Nagy-Britannia az EU-tagságról két éve tartott népszavazás döntésének megfelelően kilép az EU-ból, de oly módon, hogy eközben védelmet biztosít a nagy-britanniai munkahelyeknek.
Theresa May és kabinetjének tagjai pénteken egész nap Chequersben, a brit kormányfők Londontól 65 kilométerre északnyugatra fekvő vidéki rezidenciáján tárgyaltak arról, hogy Nagy-Britannia milyen típusú kereskedelmi kapcsolatokat alakítson ki az unióval a brit EU-tagság megszűnése után.
A kormányülésről péntek éjjel kiadott háromoldalas közlemény szerint London közös szabadkereskedelmi térség létrehozását javasolja az EU-nak a fizikai áruk forgalmának szabályozására, biztosítva a “súrlódásmentes” kereskedelmet Nagy-Britannia és az EU között a Brexit után is.
A brit kormány indítványa szerint London és az EU közös szabálygyűjteményt tartana fenn minden áruféleség kétoldalú forgalmára.
A javaslat alapján Nagy-Britannia és az EU fokozatosan kialakítana egy olyan vámszabályozási rendszert is, amelyben szükségtelen lenne a vámellenőrzés a kétoldalú kereskedelemben, olyan módon, mintha Nagy-Britannia és az Európai Unió “kombinált vámtérséget” alkotna. A brit kormány a jövő héten részletesen is előterjeszti javaslatait egy úgynevezett fehér könyvben.
A chequersi kormányülésen elfogadott új javaslatcsomag összességében jóval szorosabb jövőbeni kapcsolattartást indítványoz az Európai Unióval, mint amilyent a kormányon és a kormányzó Konzervatív Párton belüli keményvonalas Brexit-párti tábor látni szeretett volna. Theresa May a kormányülés után a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy javaslatot a kabinet kollektív döntéssel fogadta el, de egybehangzó vasárnapi brit sajtóértesülések szerint a konzervatív frakció Brexit-tábora lázadozik, és a frakción belül állítólag terjed egy levél, amely a vezetőváltási folyamat elindításának támogatására biztatja a képviselőket.
A Konzervatív Párt szabálykönyve szerint azonban ehhez az alsóházi képviselőcsoport legalább 15 százalékának csatlakozása szükséges. Ez azt jelenti, hogy minimum 48 képviselőnek kellene aláírását adnia egy ilyen kezdeményezéshez; a The Sunday Times tudomása szerint egyelőre “hozzávetőleg tízen” jelezték hajlandóságukat egy esetleges vezetőváltási indítvány támogatására.
Ha a minimális támogatás meg is lenne, a bizalmatlansági indítványt teljes körű frakciószavazásra kellene bocsátani, és a jelenlegi támogatottsági számok alapján valószínűtlennek tűnik, hogy az alsóházi pártcsoport többsége megszavazná Theresa May eltávolítását a párt éléről és így a kormányfői tisztségből.
(MTI)
Kommentek
Hírzóna
Vetélkedővel, koszorúzással és könyvbemutatóval emlékeznek a kommunizmus áldozataira Szegeden
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.A középiskolás korosztályt, a személyesen érintetteket és a kegyelettel emlékezőket egyaránt megszólítja az a rendezvénysorozat, amellyel a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Csongrád Megyei Önkormányzat közösen emlékezik a kommunizmus áldozataira. A program ráirányítja a figyelmet a történelmi tények pontos ismeretének fontosságára, a pártállami múlt megyei örökségére, és Jány Gusztáv vezérezredes elítélésén keresztül a népbíróságok gyakorlatára – […]
Hírzóna
Elkapták a doppingszerekkel üzletelő szegedi dílert
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Tízmillió értékben tiltott, illetve illegálisan forgalmazott teljesítményfokozókat foglalt le a rendőrség.
Hírzóna
Életveszélyesen bántalmazta zárkatársát egy szegedi fegyenc
Ez a tartalom archív! A cikkben szereplő információk a megjelenés óta megváltozhattak.Az áldozat lépe bánta az erőszakot.
- Közélet2019.01.22.
Te ráismernél az 1986-os Szegedre? – igazi időkapszula került fel az internetre
- Közlekedés2019.02.11.
A buszos elnézte az utat, majd elakadt a körforgalomban – videó
- Közélet2019.01.28.
50 éve várnak – kinyitják a szegedi időkapszulákat?
- Közélet2019.01.22.
Mi a hiba a képen???
- Közélet2019.02.12.
Múltidéző 27. rész: A Stühmer édességbolt
- Politika2019.01.26.
Botka László szerint előny, hogy Szegeden nincs nagy ipar
- Közélet2019.02.19.
87 éves nénit ríkatott meg az SZKT
- Krimi2019.02.14.
Elképesztő luxusra és egzotikus utakra is futotta a Szeviép-vezéreknek