Kajak-kenu: újabb öt magyar érem a világkupán, közte két arany + FOTÓK

2017. május 28., vasárnap
kajak-kenu_vilagkupa_vasarnap004kf

A magyar versenyzők újabb öt érmet, két-két aranyat és ezüstöt, valamint egy bronzot nyertek a vasárnap délelőtti 200 és 500 méteres döntők során a Szegeden zajló kajak-kenu világkupa-versenyen.

A szombati 1000 és 500 méteres döntők során ugyancsak öt érmet, három aranyat, illetve egy-egy ezüstöt és bronzot szereztek a magyarok, akik így a délutáni záró váltóversenyek előtt tíz dobogós hellyel állnak. Vasárnap délelőtt 12 finálét bonyolítottak le, s ezek közül csak háromban - férfi C-2 500 és K-1 200 méteren, valamint női K-2 500 méteren - nem volt magyar hajó. A legrövidebb táv döntői mindjárt egy magyar éremmel kezdődtek, a női kajakpárosok versenyében

Hagymási Réka

Szabó Ágnes

remek versenyzéssel szerezte meg a harmadik helyet az ukránok és az olaszok mögött. Mögöttük

Kiss Blanka

Malcsiner Eszter

duója érkezett be a negyedik helyen. Mindkét egység már a péntek délutáni előfutamból kvalifikálta magát a legjobbak közé, azaz a szombati középfutamot kihagyhatta. "Viszonylag friss páros vagyunk, de az előfutam után reménykedtünk egy jó helyezésben. Jól jött ki a lépés, közösen készülünk a válogatóra, meglátjuk mi lesz" - fogalmazott a parton Szabó Ágnes. A női kenupáros,

Bonyai Regina

és a mindössze 15 éves

Molnár Rebeka

hatodik helye után a riói olimpikon

Hajdu Jonatánért

szoríthatott a Maty-ér közönsége. A Dunaferr 20 esztendős kenusa nagyot küzdött a döntőben, de végül leszorult a dobogóról, s a negyedik helyen végzett. A női kajakosok hasonló számában aztán

Lucz Dóra

alaposan kárpótolta a szurkolókat, ugyanis a jó rajt után nagy csatát vívott az új-zélandi

Aimee Fisherrel

, majd némi meglepetésre meg is nyerte a számot, amely az olimpia műsorán is szerepel. "Nem nézelődtem, csak nyomtam" - értékelt a parton az UTE kétszeres U23-as világbajnok kajakosa. - "Nagyon örülök, hogy sikerült győznöm. Nagy előny volt számomra a hazai közönség, nagy biztatást kaptam tőlük. Ez az első érmem világkupáról, boldog vagyok." A folytatásban a női kenusok 200 méteres egyes döntőjében

Devecseriné Takács Kincső

végig az élbolyban haladt, s előbb úgy tűnt, hogy harmadikként haladt át a célvonalon, de végül a célfotó másodiknak hozta ki. "Én úgy láttam, hogy mindkét kanadai előttem van, nagy fegyvertény, hogy az egyiket meg tudtam előzni" - mondta a győri kenus, aki elárulta: a futamra nem nagyon emlékszik. "Azt tudom, hogy a rajtom jó volt, s a hátszélben próbáltam egy jó ritmust találni. Úgy tűnik, sikerült" - tette hozzá. Ötszáz méteren a szombaton 1000 méteren győztes kajakos

Kopasz Bálint

jól kezdett, 250 méternél vezetett is, a végére azonban elfáradt, s ezúttal meg kellett elégednie az ötödik hellyel. A szám másik magyar indulója,

Bárdfalvi Márk

hetediként ért a célba. A női kenupárosok fél kilométeres fináléjában ugyancsak két egységgel képviseltették magukat a magyarok, s közülük a

Balla Virág

, Devecseriné Takács Kincső duó uralta is a mezőnyt. Jól kezdtek, már féltávnál is ők vezettek, majd a második 250 méteren még növelték is az előnyüket, s ezzel megismételték a múlt heti, portugáliai vk-n aratott sikerüket.

Lakatos Zsanett

Molnár Csenge

ötödik lett. "Nem érzékeltem a többieket, csak örültem, hogy közeledik a cél" - fogalmazott Balla. - "Nem tartalékoltunk semmit, az elején nyomtuk, ami a csövön kifér, s aztán még a hajrája is maradt erőnk. Maximálisan sikerült megvalósítanunk azt, amit elterveztünk." A program az 500 méteres kajaknégyesek döntőivel zárult. A férfiaknál ugyan két hazai egység is bejutott a legjobb kilenc közé, de az egyik egy betegség miatt végül nem állhatott rajthoz. A másik,

Noé Zsombor

,

Tóth Dávid

,

Németh Viktor Máté

Mozgi Milán

ötödikként zárt az erős mezőnyben. A nőknél ott volt a rajtnál mindkét magyar négyes, s a várakozásoknak megfelelően közülük a rutinosabb, a

Takács Tamara

vezette Takács,

,

Fazekas-Zur Krisztina

,

Vad Ninetta

kvartett teljesített jobban. Az új-zélandi csapat fölényesen nyert, de mögötte szoros csata alakult ki, s ebből a magyarok jöttek ki a legjobban. Másodikként zártak, mögöttük a spanyolok és a

Racskó Fruzsina

, Malcsiner Eszter, Szabó Ágnes, Szénási Zsófia négyes jött be a harmadik és negyedik helyen. "Nem lehetek elégedetlen. A legfontosabb az, hogy három olimpiai számban is nyerni tudtak a versenyzőink, három különböző szakágban" - értékelt az MTI-nek

Hüttner Csaba

szövetségi kapitány, hozzátéve, hogy egyedül a férfi kenu sikerült egy kicsit gyengébben, de dolgoznak rajta, vannak terveik arra, hogy hogyan tudják frissíteni ezt a szakágat, s eredményesebbek lenni. "De ezzel együtt nagyon boldog vagy, főleg Kopasz Bálint, Lucz Dóri és a női kenupáros győzelmét látva úgy gondolom, hogy abszolút elégedettek lehetünk. Ez azt mutatja, hogy még a felkészülés közben is versenyképesek vagyunk, bár a mi versenyzőink még a válogatókra készülnek" - fogalmazott Hüttner Csaba. A szegedi regattán, amely az idei gyorsasági vk-sorozat második állomása, 66 ország versenyzői küzdenek.

Suba ezüstérmes, Molnár Csenge nagyszerűen mutatkozott be a felnőtt mezőnyben

Suba Róbert

révén a DÉMÁSZ Szeged is szerzett érmet a Maty-éren rendezett síkvízi kajak-kenu világkupán, amely minden idők egyik legerősebb versenye volt.

Csamangó Attila

Győrfi Tamás

tanítványa parakajakban gyűjtött egy ezüstöt.

az egész mezőny legfiatalabb tagja volt, hiszen 15 és fél évesen szálllt vízre a felnőttek között,

Lakatos Zsanettel

alkotott kenupárosuk az 5. helyen végzett.

Birkás Balázs

szombaton megküzdött az elemekkel, hiszen a viharos szélben nem tudott ideális pályát menni, így lemaradt az A Döntőről K1-200 méteren, ám a szegedi sprinter a B döntőben ismét bizonyított, honfitársát

Horváth Bencét

megelőzve megnyerte a futamát. Ez az eredmény mindenképpen biztató a júniusi első válogató előtt. A férfi kajak négyesek döntőjében viszont nem láthattunk szegedi egységet.