Közélet

Az első világháborúról tartottak konferenciát Ópusztaszeren

Az első világháborúról tartottak konferenciát Ópusztaszeren

2016. április 14., csütörtök
Az első világháborúról tartottak konferenciát Ópusztaszeren
opusztaszer_konferencia19_gs

Az első világháború centenáriuma alkalmából szerveztek konferenciát az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, ahol történészek, egyetemi oktatók és hallgatók számoltak be a háború meghatározó történéseiről.

Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark és aBelvedere Meridionale közös szerevezésében létrejött konferencia napjával egy időben nyílt meg a látogatóközpontban a „Székelyek az I. világháború harcterein” című időszaki kiállítás.

Kertész Péter

, az emlékpark ügyvezetője köszöntőbeszédében elmondta, a székelyek háborús szerepvállalásáról és személyes történeteikből építkező tárlatot

Nagy József

állította össze még 2014-ben. Az ügyvezető emlékeztetett, immár második alkalommal került sor arra, hogy az emlékpark otthont adhatott a 100 évvel ezelőtti világháború témájában összehívott konferenciának, ahol egyetemi hallgatók és oktatóik számolhattak be kutatási területeikről. A szakmai fórumot három szekcióra osztották: az elsőben kaptak helyet az első világháború hadszíntereinek eseményei, ezeket az előadásokat követték a hadtörténeti és elméleti, valamint a helytörténeti bemutatók.

opusztaszer_konferencia13_gs

Elsőként

Stencinger Norbert

, a Nagy Háború blog szerzője tartott előadást az 1916 júniusi, Doberdó-fennsíkon történt gáztámadásról. Stencinger azt vette górcső alá, miért került sor a vegyi csapásra, és milyen eredménnyel zárult a monarchia rajtaütése, melynek áldozatairól ma is megemlékeznek az Isonzó mellett. Elmondta, bár a harci gázokkal történő felfegyverkezést nemzetközi egyezmények tiltották, az Osztrák-Magyar Monarchia, valamint több más állam is rendelkezett hasonló vegyi fegyverekkel. A tilalmat mind úgy játszották ki, hogy a gázpalackokra titkosított jeleket festettek, így csak az illetékesek tudták, pontosan mit rejtenek a palackok. A Doberdó-fennsíkon történt gáztámadásban, és úgy általában a hasonló támadások során nagy szerepe volt a széljárásnak, ezért meteorológusok közreműködésével számították ki a rajtaütés pontos idejét és helyét - vezetett be az érdekességekbe a blogger. A kijelölt osztrák-magyar alakultok harci gázokkal történő támadása a túlerőben lévő, a fennsíkot szorongató olasz csapatokkal szemben azonban nem a tervek szerint alakult, hiába az alapos gyakorlati kiképzés. Az éjszaka elrejtett 6000 klór- és foszgénkeverékkel töltött palack ellenére az utolsó pillanatig bizonytalan volt a támadás sorsa (a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt), míg végül 1916. június 29-én, 17 órakor kifújták az első palackokat. Stencinger Norbert idézett néhány gondolatot a korabeli feljegyzésekből, melyek szerint a zöldellő mezők a gáz hatására azonnal besárgultak, mindennek tetejében pedig a földrajzi adottságok miatt úgynevezett gázszigetek alakultak ki, így a tisztán maradt területekről az olaszok válaszul azonnal tűz alá vették az osztrák-magyar csapatokat. Máig nem tudni, pontosan mennyien veszítették életüket a Doberdó-fennsíkon, mindenesetre az áldozatokról a mai napig megemlékeznek. Nagy Háború Blog szerzőjét követően

Ferwagner Péter Ákos

tartott előadást Arábiai Lawrence és az arab felkelésről, majd

Gorcsa Oszkár

Szerbia megtöréséről beszélt az érdeklődőknek. A második szekcióban a Szegedi Tudományegyetem két oktatója,

Olasz Lajos

és

Kiss Gábor Ferenc

tartott előadást a légiókról,

Fröhlich Dávid

lovasságról szóló beszámolója zárta a szekciót. A tengeri háború elméleti kérdéseiről

Bartók Ádám

, Hegedűs Antal harctéri naplójáról

Szabó Sándor

, a nagy háború endrődi halottairól pedig

Dávid Benjámin

adott elő.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.