A Fidesz sikerének a titka az egységben rejlik G. Fodor Gábor szerint. A Századvég stratégiai vezetője a Tisza Lajos Közeleti Egyesület rendezvényén úgy értékelte, a kormánypárt mai sikeréhez nagyban hozzájárult 2002-es válaszátis vereségük, és Őszöd is csak a jobboldalt erősítette.
“A hitem nem erősebb, mint amit egy futóbolond vagy egy okoskodó politikai elemző mond?” – vetette fel G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai vezetője, aki szerint irreleváns, hogy ő mit gondol a “polgári Magyarország” eszméjéről. A Magyar Narancsnak adott interjújában fogalmazott úgy, hogy „a jobboldali értelmiségiek közül sokan vannak abban a tévedésben, hogy a ’polgári Magyarország’ hívószót politikai realitásnak gondolják, pedig az természete szerint politikai termék volt”, és G. Fodor nem is értette, miért kavart ez ekkora vihart, s miért próbáltak belőle eretneket, bűnbakot csinálni. Hozzátette, az interjúból kiragadott kijelentése – és a vita is erről szól -, hogy ez katalizátora volt egyfajta csalódottságnak. “Ez a mondat, és az ebből kialakult konfliktus a politikai viselkedés és az értelmiségi gondolkodását illusztrálta” – közölte. Megjegyezte, két éve indított blogjában is hasonlókat fogalmazott meg, ám akkor egy-két hozzászólásban reagáltak erre mindössze. G. Fodor Gábor szerint azt érdemes megvizsgálni, hogy kinek az érdeke, hogy ebből vita alakult ki a jobboldalon belül. “A várt következmények egy része nem teljesült, hiszen például én itt vagyok, és nem tört meg a jobboldal egysége, nem sérült az egy a tábor egy a zászló elv sem” – fogalmazott. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jobboldal megőrizte magabiztosságát, mindegyik közvéleménykutatás szerint magasan vezet, annak ellenére is, hogy az elmúlt fél év nem volt könnyű a Fidesznek.
A Tisza Lajos Közéleti Egyesület (TLKE) által életre hívott beszélgetéssorozaton – melynek első vendége Török Gábor politikai elemző, majd Borókai Gábor, a Heti Válasz főszerkesztője volt, a sorozat harmadik meghívott beszélgetőpartnere pedig április végén Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezérigazgatója – a “polgári Magyarország” eszméjéről is kérdezik a meghívottat, a szervezet szerint ugyanis nem mint politikai marketing termékre, hanem igenis fontos célként tekint erre. Szeged volt polgármestere, a TLKE alapítója, Bartha László azt mondta, ő az 1998-2002 közötti időszakban és utána sem politikai marketingeszközként tekintett a “polgári Magyarországra”.
A Századvég stratégiai igazgatója az 1998-2002-es időszakról elmondta, ő akkor úgy látta, két ország létezik: az egyik, amelyikkel lehet előre haladni, a másik pedig leegyszerűsítve a kommunisták alkotta tábor.
Jót tett a Fidesznek a 2002-es vereség
G. Fodor leszögezte, kizárólag jó kormányzati teljesítménnyel nem lehet választást nyerni, és ez a tanulság benne van a Fidesz 2002-es vereségében, s úgy értékelte, hogy a “polgári Magyarország” eszméje nem halványult el azóta sem. Az, hogy a Fidesz elbukta akkor a választást, pozitívumokat is hozott a Századvég stratégiai elemzője szerint, ugyanis a jobboldal mozgósított, például a polgári körök mozgalma is akkor indult, s ez a mozgósítás járult hozzá ahhoz, hogy a jobboldal ma Magyarországon ilyen erős tud lenni. “Őszöd sem gyengítette, hanem erősítette a jobboldalt, méghozzá abban, hogy erkölcsileg fölötte áll a baloldalnak. A nyolcévnyi baloldali kormányzásról és itthagyott örökségükről szólva elmondta, ki kellett dobni mindent, és újra berendezni a házat.
Kérdésre válaszolva elmondta, valóban elhangztik többször, hogy ha nem lenne a Fideszben 3-4 ember, akkor minden sokkal simábban menne, de ezzel ő nem ért egyet. Ezek a politikusok napi 16-20 órát dolgoznak, alázattal végzik munkájukat, szem előtt tartva az ügyet, amit szolgálnak, ezért G. Fodor szerint nagy bajban lenne a jobboldal, ha nem lennének ezek a politikusok.
A politikai logika egyszerű
A politika természetéről szólva G. Fodor Gábor kijelentette, egyszerű a képlet: ami nem emelkedik, az süllyed,vagyis nincs aranykor, nincs stagnálás, mert az már a süllyedést jelenti valójában. Ezért is jelenti a politika az állandó küzdelmet és harcot. Megjegyezte, gondolkodhatunk sokféleképpen a politikáról, attól még annak a lényege nem változik: a politika a hatalom aggregálásáról szól.
“Azért tart ma itt a Fidesz, mert felismerte, csak egységben lehet legyőzni a kommunistákat”- jegyezte meg. Fontosnak nevezte, hogy a stratégiai célok egy közösségben tartsák az embereket és a pártot, különben a baloldal sorsára jut. G. Fodor Gábor szólt arról is, hogy látszólag vannak politikai ellenfelei a Fidesznek, de úgy értékelte, hogy igenis kell teljesítmény ahhoz, hogy valaki ellenzék legyen. Kijelentette, a Fidesz faltól-falig ér, és mindenki, aki megpróbálja megbontani az egységet, a Fidesz ellen megy. Úgy látja, az egységet erősítő struktúrák ismét kezdenek létrejönni és erősödni, míg az ellenzéket béna kacsának titulálta a Századvég stratégiai vezetője.
A politikusok hitelességét firtató kérdésre válaszolva elmondta, a “polgári Magyarország” eszméjével akkor van baj, ha az a képmutatásról szól, mert fontos, hogy ne csak hitelesnek látszódjon az ember – így a politikus is -, hanem valójában annak is kell lennie.
no images were found
A Századvég stratégiai vezetője szerint irreleváns, hogy ő mit gondol a “polgári Magyarország” eszméjérőlhttp://szegedma.hu/?p=543852
Posted by Szegedma Hírportál on 2015. június 3.