Végéhez közeledik a Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés érdekében (TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0023) kódjelű projekt nagyívű programsorozata, melyben három konzorciumi partner és négy együttműködő szervezet két éven át mintegy 28 féle prevenciós és segítő programot szervezett a Csongrád megyében élő emberek számára.
A zárókonferencán, amelyet szeptember 9-én, kedden, délelőtt 10 órától tartanak a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara épületében, megtiszteli jelenlétével dr. Trócsányi László igazságügyi miniszter és dr. Hatala József r. altábornagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke is.
A Társadalmi Megújulási Program keretében a Csongrád Megyei Kormányhivatal élére állt egy kezdeményezésnek, amelyben a bűncselekmények áldozatává vált személyekről való gondoskodás és a bűnözés megelőzése volt a legfontosabb cél. A Kormányhivatalhoz csatlakozott a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Csongrád Megyei Szervezete, együttműködőként a Szeged-Csanádi Egyházmegye, a Csongrádi Református Egyházmegye, a L.É.T. Egyesület és tudásbázisával a Szegedi Tudományegyetem.
A programsorozat az áldozattá vált személyekről való gondoskodás mellett különös figyelmet fordított azokra az embertársainkra, akik életkorukból, életmódjukból adódóan a különösen veszélyeztetett – potenciális sértett – kategóriába tartoznak. Így a megye nagyvárosainak lakótelepein egyedül élő nyugdíjasok és a megyeszékhely körül elterülő tanyavilágban a hagyományos életformát feladni nem akaró, szintén idősebb korosztály támogatására szerveztek programokat.
Az egyedi, személyre szabott foglalkozásoktól kezdve a 100 fő feletti lakossági rendezvényeken át két éven keresztül célzottan az áldozatvédelem és az áldozattá válás megelőzése volt a Csongrád Megyei Kormányhivatal tevékenységének fókuszában. A pályázat bebizonyította, hogy egymástól gyökeresen eltérő tevékenységet folytató szervezetek, intézmények képesek egy azon jó cél érdekében együtt dolgozni és a megye lakossága érdekében összehangolt tevékenységet folytatni.
A projekttel párhuzamosan futó lakossági felmérés eredményei a pályázati munka sikerességét támasztják alá. Az emberek örömmel kapcsolódnak be mindazon tevékenységbe, amelyet saját személyes, és környeztük biztonsága érdekében történnek.
A pályázat jelentőségét mutatja, hogy a zárókonferencián dr. Trócsányi László igazságügy miniszter és dr. Hatala József r. altábornagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke is részt vesz, illetve a partnerek is beszámolnak pályázati tevékenységük eredményeiről.
A Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés érdekében (TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0023) kódjelű projekt fenntartási időszakba fordul át, de a résztvevők elkötelezték magukat a folytatás mellett, és tapasztalataikat országos szinten is közkinccsé kívánják tenni.
A konferencia időpontja: 2014. szeptember 09.
A konferencia helyszíne: Kereskedelmi és Iparkamara székháza
6721 Szeged, Párizsi krt. 8-12.
A rendezvény programja:
09.30-10.00:
1./ Vendégek fogadása, regisztráció
2./ Sajtótájékoztató a Lednitzky Péter teremben, amelyen részt vesz:
dr. Trócsányi László miniszter, Igazságügyi Minisztérium
dr. Juhász Tünde kormánymegbízott
B. Nagy László országgyűlési képviselő
Kothencz János gyermek- és ifjúságvédelmi főigazgató
A konferencia programja:
10.00-10.05:
B. Nagy László országgyűlési képviselő megnyitója és köszöntője
10.05-10.25:
A magyar kormány felelősségvállalása és stratégiája az áldozatsegítésében és az áldozattá válás megelőzésében
Előadó: dr. Trócsányi László miniszter, Igazságügyi Minisztérium
10.25-10.40:
A Csongrád megyei összefogás a bűnmegelőzés és az áldozatsegítés érdekében. A TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0023 azonosítószámú pályázat eredményei
Előadó: dr. Juhász Tünde kormánymegbízott, Csongrád Megyei Kormányhivatal
10.40-11.00:
A Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia az áldozatvédelem és az áldozattá válás megelőzése szolgálatában
Előadó: dr. Hatala József r. altábornagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke
11.00-11.15:
A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság prevenciós tevékenysége
Előadó: dr. Lukács János r. dandártábornok, megyei főkapitány, Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság
11.15-11.30:
A Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara tapasztalatai az áldozatsegítő pályázat során.
Előadó: Német Ferenc elnök, Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara
11.30-11.45:
Civil szervezetek, kortárssegítők, önkéntesek az áldozatok védelmében. A civil szféra áldozatsegítési és megelőzési lehetőségei a TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0023 pályázat tapasztalatai kapcsán
Előadó: Kothencz János, gyermek- és ifjúságvédelmi főigazgató, Szeged-Csanád egyházmegye
11.45-12.00:
A felsőoktatás lehetőségei a bűnmegelőzés szakember bázisának megteremtésében
Előadó: dr. Szabó Gábor rektor, Szegedi Tudományegyetem
12.00-12.15:
A Csongrád megyei összefogás távlati lehetőségei a megyében élő állampolgárok érdekében
Előadó: dr. Mezey Róbert, Csongrád Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal vezetője
12.15-12.30:
Az egyház felelősségvállalása az áldozatsegítés és a prevenció folyamatában
Előadó: dr. Kiss-Rigó László megyéspüspök, Szeged-Csanád Egyházmegye
13.00:
Ebéd