Vb-2014: Hollandia slusszpoénnal, Costa Rica büntetőkkel surrant a nyolcba

2014. június 30., hétfő
hollandia_mexikó

A négy évvel ezelőtt döntős holland válogatott a hajrában fordítva 2-1-re legyőzte a mexikói csapatot a brazíliai labdarúgó-világbajnokság vasárnapi nyolcaddöntőjében. Costa Rica válogatottja 1-1-es döntetlen követően, 11-esekkel 5-3-ra verte a görögöket, ezzel története során először bejutott a legjobb nyolc közé.

Miután mind Hollandia, mind Mexikó a stabil védekezésre fektette a hangsúlyt, leginkább a középpályán küzdöttek. A hollandok képtelenek voltak megbontani a mexikóiak hátsó alakzatát,

Miguel Herrera

együttese azonban többször is zavarba hozta a narancsmezeseket, bár igazi nagy helyzetet nem tudott kialakítani. A fordulást követően

Giovani Dos Santos

távoli lövésével gyorsan vezetést szerzett a mexikói csapat.

Louis van Gaal

tanítványai néhány percen belül egyenlíthettek volna,

de Vrij

fejesénél azonban

Ochoa

elképesztő reflexszel hárított. A folytatásban óriási fölénybe kerültek a hollandok, de az egyenlítés

Robben

lábában maradt, a Bayern München szélsőjének próbálkozását ismét Ochoa védte. A hajrára még jobban beszorultak a mexikóiak, a hollandok pedig a 88. percben

Wesley Sneijder

hatalmas góljával egyenlítettek. A ráadás pillanataiban ismét Robben játszotta a főszerepet, ugyanis büntetőt harcolt ki, amelyet

Huntelaar

magabiztosan értékesített, eldöntve ezzel az összecsapást.

Nyolcaddöntő:

Hollandia-Mexikó 2-1 (0-0)

Fortaleza, 52 ezer néző. Vezette: Pedro Proenca (portugál).

Hollandia:

Jasper Cillessen - Paul Verhaegh (Memphis Depay 56'), Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Daley Blind - Dirk Kuyt, Nigel de Jong (Bruno Martins Indi 9'), Georginio Wijnaldum - Wesley Sneijder, Robin van Persie (Klaas-Jan Huntelaar 76'), Arjen Robben.

Szövetségi kapitány:

Louis van Gaal.

Mexikó:

Guillermo Ochoa - Miguel Layun, Carlos Salcido, Hector Moreno (Diego Reyes - a szünetben), Rafael Marquez, Francisco Rodriguez, Paul Aguilar - Andres Guardado, Hector Herrera - Giovani Dos Santos (Javier Aquino 61') - Oribe Peralta (Javier Hernandez 75').

Miguel Herrera.

Sneijder (88'), Huntelaar (94' - tizenegyesből), illetve Dos Santos (48').

Aguilar (69'), Marquez (92'), Guardado (93').

Gólok:

48. perc: Dos Santos vette le mellel a labdát két holland védő között, majd 20 méterről kilőtte a bal alsó sarkot (0-1). 88. perc: egy jobbról érkező beadást a hosszú oldalon érkező Huntelaar tökéletesen fejelt vissza Sneijder elé, a középpályás pedig 13 méterről, középről kíméletlenül bombázott a jobb sarokba (1-1). 94. perc: Robben tört be a 16-oson belülre, az alapvonalnál visszafordult, Marquez azonban buktatta, a 11-est Huntelaar magabiztosan lőtte a jobb alsó sarokba (2-1).

costarica_gorogorszag

Mindkét csapat a biztos védekezésre építette játékát, így az első félidőben mindössze egyetlen nagy helyzetet láthatott a közönség,

Szalpingidisz

ziccerét óriási bravúrral védte

Navas

. A fordulás után szinte a semmiből szerzett vezetést Costa Rica, néhány pillanattal később pedig növelhette volna előnyét, de a játékvezető nem vette észre, hogy

Toroszidisz

kézzel ütött ki egy beadást a 16-oson belül, így a jogos büntető elmaradt. Ezt követően a görögöknek kellett rohanniuk az eredmény után, míg a közép-amerikai együttes kedvére kontrázhatott. A 66. percben

Duarte

kiállítása miatt emberhátrányba került Costa Rica, de ezzel sem tudtak mit kezdeni a görögök, egészen a 91. percig, amikor is

Papasztatopulosz

egy kipattanót értékesítve csodával határos módon egyenlített. A hosszabbításban hatalmas fölényben futballoztak az emberelőnyben lévő görögök,

Mitroglu

révén még a 122. percben is kicsikarhatták volna a győzelmet, de a támadó hibázott, így jöhettek a büntetők. Az egyetlen hibázó a görög

Gekasz

volt, így Costa Rica jutott a legjobb nyolc közé.

Costa Rica-Görögország 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) - büntetőkkel: 5-3

Recife, Pernambuco Aréna, 40 ezer néző. Vezette: Benjamin Williams (ausztrál).

Costa Rica:

Keylor Navas - Cristian Gamboa (Johnny Acosta 77'), Oscar Duarte, Giancarlo Gonzalez, Michael Umana, Junior Diaz - Bryan Ruiz, Celso Borges, Yeltsin Tejeda (Jose Cubero 66'), Christian Bolanos (Randall Brenes 83') - Joel Campbell.

Jorge Pinto.

Görögország:

Oresztisz Karnezisz - Vasszilisz Toroszidisz, Kosztasz Manolasz, Szokratisz Papasztatopulosz, Jose Holebasz - Jannisz Maniatisz (Kosztasz Kacuranisz 78'), Jorgosz Karagunisz, Andreasz Szamarisz (Konsztantinosz Mitroglu 58') - Dimitrisz Szalpingidisz (Teofanisz Gekasz 68'), Lazarosz Hrisztodulopulosz - Jorgosz Szamarasz.

Fernando Santos.

Gólszerző:

Ruiz (52'), illetve Papasztatopulosz (90+1').

Duarte (42', 66'), Tejada (48'), Granados (57' - a kispadon), Ruiz (70'), Navas (90'), illetve Szamarisz (35'), Manolasz (72').

Kiállítva:

Duarte (66').

Gólok, kiállítás:

52. perc: Bolanos kapott labdát a 16-os bal oldalán, visszajátszott a középen érkező Ruiz elé, a középpályás pedig rendkívül okosan belsővel a bal alsó sarokba passzolt (1-0). 66. perc: Holebasz tolta el a labdát Duarte mellett, a védő azonban nagyon rossz ütemben csúszott oda és szabálytalankodott, amiért megkapta a második sárga lapját. 90+1. perc: egy felívelt labdára Gekasz csapott le a 16-oson belül, fordulásból lőtt, Navasról kijött a labda, Papasztatopulosz pedig öt méterről a hálóba lőtt (1-1).

Büntetők:

Borges nagy erővel a kapu közepébe lőtt (1-0). Mitroglu higgadtan a kapu jobb oldalába helyezett (1-1). Ruiz magabiztosan a léc alá lőtt (2-1). Hrisztodulopulosz a kapu jobb oldalába passzolt (2-2). Gonzalez a kapu közepébe lőtt (3-2). Holebasz nagy erővel kilőtte a bal sarkot (3-3). Campbell higgadtan gurított jobbra (4-3). Gekasz jobbra tartó lövését Navas kiütötte. Umana a léc alá helyezett (5-3).