EHF-kupa: történelmet írt a Pick Szeged - kupagyőztes a csapat!

2014. május 18., vasárnap
pick_szeged_ehf_kupa

Mit lehetne még írni erről a teljesítményről, minthogy egy csillagos ötöst adunk a fiúknak, és csupa nagybetűvel kiírjuk: EHF-KUPA-GYŐZTES A PICK SZEGED. Köszönjük!

A Berlinnél gyorsabb kézilabdát játszik a Montpellier, de felállt fal ellen sebezhetőek, döntő lesz a meccsen a visszarendeződés és ugyan az a harcos szellem, mint az elődöntőben – ezt Nikola Prce, a Pick bosnyák válogatott játékosa nyilatkozta

a csapat weblapján a mérkőzés előtt

. A pickhanball.hu összegyűjtötte a két csapat eddigi összecsapásait. „A Pick eddig nyolcszor találkozott a francia bajnokságban a második helyért küzdő Montpellier-vel. Az 1994–1995-ös EHF-kupában a nyolcaddön- tőben a Pick hazai pályán 27–24-re nyert, idegenben pedig csak 22–20-ra kapott ki, így továbbjutott. A 2003–2004-es évben szintén a nyolcaddöntőben találkoztak a csapatok, de már a Bajnokok Ligájában, akkor a szegedi együttes hazai környezetben 29–22-re győzött, idegenben csak 27–26-ra kapott ki, így ismét kiejtette a franciákat. A 2009–2010-es szezonban a BL A csoportjában meccseltek, idegenben 30–23-ra, az újszegedi sportcsarnokban 33–25-ra kapott ki a Pick. Két évvel később a D jelű kvartettben találkoztak, akkor Szegeden egy remek meccsen 38–35-re nyertek Vadkertiék, Franciaországban pedig 29–26-ra maradtak alul” – írta a portál.

Európa legjobbjai közé játszotta magát a Pick

Az idei EHF-döntő a franciáknak szerencsétlen előjelekkel indult, hiszen a Montpellier gólerős átlövője,

William Accambray

kézsérülést szenvedett a szombati elődöntőben, a vizsgálatok ujjtörést mutattak ki, így nem léphetett pályára. Ahogy a mérkőzés előtt fogadkozott a szegediek bosnyák játékosa, úgy is indult a meccs. A szegediek spanyol irányítójának,

Niko Mindegia Elizagának

a góljával indult a találkozó, de ezt követően rögtön emberhátrányba került a magyar csapat, amely ennek ellenére

Ancsin Gábor

átlövésével válaszolni tudott a francia egyenlítésre. Az újabb magyar kétperces büntetés során a szlovén szélső

Dragan Gajic

percei következtek, ekkor az egész tornán először került hátrányba a Szeged, de a

Mikler Roland

első bravúros védésének köszönhetően fordított a Szeged. Sőt a szombati elődöntő legjobb mezőnyjátékosai,

Ilyés Ferenc

Balogh Zsolt

átlövők is kezdtek belelendülni, így előbb kétgólos különbség alakult ki, majd Ancsin második találata már 11-8-as szegedi vezetést eredményezett. Ezt követően Gajic büntetőből azonnal szépített. A folytatásra stabilizálódott az egy-két gólos magyar előny, amely nem csökkent még az újabb szegedi kiállításkor sem, így a szünetben 16-14-re vezetett a Szeged.

mikler_montpellier_pick

A pihenő után gyors gólváltást követően Mindegia labdaszerzésből végigfutott a pályán és hosszú idő után ismét háromtalálatnyi különbséget alakított ki. Később a Pick Szeged 20-18-as vezetésénél, megakadtak a csapatok a gólgyártásban. Ekkor a következő szezontól már a nagy rivális Veszprémet erősítő Mikler sorozatos bravúrjai akadályozták meg a Montpellier csapatát a felzárkózásban. Jobban elhúzni viszont a technikai hibák és a pontatlan lövések miatt nem sikerült a Szegednek. A 43. percben a csapatkapitány,

Vadkerti Attila

kétperces büntetése megtörte a Szeged lendületét, így az egyik legjobbját, a szombaton kézsérülést szenvedett olimpiai, világ- és Európa-bajnok William Accambray átlövőt nélkülöző franciák egy gólra felzárkóztak. Az egyenlítés csak Mikler újabb parádés védései miatt maradt el, majd Ilyés hatalmas gólja, azután pedig betörésből szerzett találata lendítette át a holtponton a Tisza-partiakat. A feltámadás viszont tiszavirág életű volt, mert a továbbra is remeklő, gyors leindításokból és hetesekből rendre eredményes Gajic révén a Montpellier egymás után három gólt szerezve egyenlített (23-23).

ancsin_montpellier_pick_mti

Már csak kilenc perc volt hátra, amikor Ancsin előbb ismét vezetéshez juttatta a Szegedet, majd az ellentámadásnál szabálytalankodott a gólszerző

Diego Simonet-vel

szemben, és két percre kiállították. Emberhátrányban, később Mindegia leküldése után kettős emberhátrányban is betalált Ilyés, aki így nagyon nehéz helyzetben és lélektanilag rendkívül fontos pillanatokban juttatta újra és újra vezetéshez a Szegedet (26-25), amely először kevesebb mint öt perccel a végső dudaszó előtt játszhatott emberelőnyben. Ezt a periódust Zubai Szabolcs és

Nikola Prce

találatával 2-0-val zárta a magyar együttes, innen (28-25) pedig már nem volt vissza út a rivális számára. A Montpellier ugyan egy gólra még feljött, de 40 másodperccel a vége előtt a Szeged támadhatott, és Vadkerti betörése után hetest kapott. Larholm pedig negyedik büntetőjét is értékesítette, így eldőlt a meccs, noha a franciák egy újabb góllal még kozmetikáztak az eredményen. A vége iszonyatosan izgalmasra sikeredett, de

Ilyés

parádés játékának és kupát érő góljainak és a "szokásos" Mikler-bravúroknak köszönhetően a Pick Szeged történelmet írt: EHF-KUPA-GYŐZTES! Csupa nagy betűvel, mert megérdemlik, nagyon nagyot meccsetek a fiúk! A magyar férfi kézilabdázás történetében a Szeged a negyedik csapat, amely győzni tudott nemzetközi európai kupasorozatban: ezt megelőzően a Bp. Honvéd 1982-ben BEK-, a Veszprém 1992-ben és 2008-ban KEK-győztes lett, a Rába Vasas ETO Győr pedig 1986-ban az IHF Kupát hódította el. A szegedi csapat így méltóképpen köszöntötte fel 46. születésnapján spanyol mesterét,

Juan Carlos Pastort

. A Final Four legjobb játékosát is a magyar együttes adta, méghozzá Mikler Roland személyében.

A miniszterelnök és a polgármester is gratulált!

"Szeged a király" - írta Facebook-oldalán

Orbán Viktor

miniszterelnök. "Európai kupagyőztes a Szeged!!! Gratulálok a Pick Szeged minden játékosának és a szakmai vezetőknek! Köszönjük, különleges ajándék ez számunkra Szeged napján!" - írta a Facebookon

Botka László

, Szeged polgármestere.

EHF-kupa döntő:

Montpellier (francia)-Pick Szeged 28-29 (14-16)

Férfi kézilabda EHF-kupa, döntő. Berlin, Max Schmeling Halle, 8 ezer néző. Vezeti: Nikolov, Nacsevszki (macedónok).

Montpellier:

Omeyer – Gajic 10/4, Hmam, Tezs 4, Gaber 3, Grebille 2, Guigou 1.

Siffert (kapus), Simonet 2, Dolenec 3, Kavticnik 3.

Patrice Canayer.

Pick Szeged:

Mikler – Parrondo, Ancsin 4, Mindegía 3, Zubai 2, Ilyés 7, Kekezovics 2.

Blazevic, Balogh 2, Vadkerti, Larholm 5/4, Prce 3, Vranjes 1, Laszica.

Juan Carlos Pastor.

4/4, ill. 4/4.

4, ill. 14 perc. Juan Carlos Pastor:

"Hihetetlen érzés, hogy első magyarországi évemben ilyen nagy sikert arattunk. A játékosok mindent visszaadtak a pályán abból, amit tanultunk, egy-egy csodás születésnapi ajándékkal kedveskedtek nekem. Jó volt látni a nézőtéren a sok szegedi szurkolót, köszönet nekik, hogy ilyen hangulatot teremtettek."

Marko Krivokapics:

"Egészen más érzés edzőként nyerni, mint játékosként. Nagyon szenvedtünk a kispadon, legszívesebben mindenki bement volna a pályára. Egyelőre még senki nem érezheti át ennek a jelentőségét – lesz, aki csak évek elteltével fogja fel, mekkora tettet vittünk véghez Berlinben!"

Ancsin Gábor:

"Még nem fogtam fel, hogy mit tettünk. Itt van előttem a kupa, felemelő érzés! Gratulálok mindenkinek, a játékosoknak, az edzőknek, azoknak, akik közreműködtek. Egymást követő két napon remekeltünk, beért a munka, amit elvégeztünk. Mindjárt elsírom magam!"

(Pick Szeged/Facebook) Vadkerti Attila:

"Nyertem már néhány trófeát a Pick Szegeddel, most is ugyanaz az érzésem. Balogh Zsoltival beszélgettem, és azt mondtam neki, hogy holnap, amikor felébred, azt kell, hogy érezze: nem szalasztottuk el a lehetőséget! Megragadtuk az esélyt, nagy győzelmet arattunk! Hozzátenném: a kupa baromi nehéz, nem volt egyszerű felemelni..."